– Koalicja Zjednoczonej Prawicy została zerwana, bo wspólnota wartości nie została potwierdzona przez naszych koalicjantów – poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Porozumienie Jarosława Gowina wydało zaś oświadczenie. Wyraża w nim gotowość do udziału w dalszych pracach nad ustawą o ochronie zwierząt.
W piątkowym głosowaniu nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt (zakazującej m.in. hodowli zwierząt na futra i wprowadzającej ograniczenia uboju rytualnego) przeciw zagłosowało aż 38 posłów klubu PiS. Byli to wszyscy posłowie Solidarnej Polski, część posłów Porozumienia i kilkunastu posłów PiS.
W rozmowie z Onetem rzeczniczka partii Anita Czerwińska oceniła, że nie ma już koalicji rządowej: – Stan faktyczny jest dzisiaj taki, że nie ma już koalicji. Wariant rządu mniejszościowego wynikający z tej sytuacji jest opcją braną pod uwagę – stwierdziła. Informację tę potwierdziła w Polskim Radiu 24. – Nasze stanowisko w tej sprawie się nie zmieniło. W naszym odczuciu i przekonaniu koalicji nie ma. To, co się stało w Sejmie, było wypowiedzeniem ze strony naszych byłych koalicjantów tejże koalicji – powiedziała Czerwińska. Wcześniej podobne słowa padły z ust wiceszefa klubu PiS Marka Suskiego.
Dziś po południu Porozumienie Jarosława Gowina wydało oświadczenie, w którym wyraziło gotowość do „udziału w dalszych pracach nad zracjonalizowaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt”. Zapewniło też, że zdecydowanie popiera działania zmierzające do poprawy losu zwierząt hodowlanych w Polsce.
„”Niezależnie od szlachetnych intencji wnioskodawców w ustawie pojawiły się jednak przepisy zbyt daleko idące, sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej oraz niezapewniające dostatecznej ochrony interesów polskich rolników i skarbu państwa. Dlatego nie mogliśmy poprzeć tej ustawy w zaproponowanym przez wnioskodawców brzmieniu. Naszym zdaniem nieakceptowalne jest zastosowanie zbyt krótkiego vacatio legis, które doprowadzi do bankructwa setek polskich, rodzinnych firm z branży rolniczej. Jest to tym bardziej niedopuszczalne w dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią COV1D-19. W naszej ocenie ustawa nie chroni w sposób dostateczny również interesów skarbu państwa, gdyż naraża polskich podatników na konieczność ponoszenia ciężaru wypłat. Porozumienie Jarosława Gowina wyraża gotowość do udziału w dalszych pracach nad zracjonalizowaniem przepisów ustawy”” – czytamy w oświadczeniu Porozumienia.
Trzeci, po PiS i Porozumieniu koalicjant Zjednoczonej Prawicy, ugrupowanie Solidarna Polska zwołał dziś konferencję, na której zapewnił, że jest lojalnym koalicjantem PiS i członkiem Zjednoczonej Prawicy. Politycy partii zwracali przy tym uwagę na rolę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w rządzie w ciągu ostatnich lat.
Zjednoczona Prawica ma w Sejmie 235 mandaty. Spośród nich na samo PiS przypada 200 mandatów, na Solidarną Polskę – 17 mandatów, a na Porozumienie – 18.
Teraz możesz czytać FAKT bez wychodzenia z domu! Pobierz najnowsze wydanie gazety i bądź zawsze na bieżąco
Dawny wicepremier i dawny premier
Po dzisiejszym oświadczeniu ma powody do zadowlenia