Minister zdrowia: Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną. Koszt – około 2 euro

„Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną” – oświadczył we wtorek ministerzdrowiaAdam Niedzielski. Podkreślił, że jej koszt będzie wynosił około 2 euro.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wiosną – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Jej koszt będzie wynosił około 2 euro.

Minister zdrowia został zapytany na antenie Telewizji Republika, kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, zdatna do bezpiecznego użycia. „Sytuacja wygląda w ten sposób, że my staramy się kierować takim kryterium bezpieczeństwa pacjenta, świat medycyny tym się charakteryzuje, że to kryterium bezpieczeństwa pacjenta rzeczywiście jest najważniejsze” – odpowiedział.

„My uczestniczymy we wspólnym mechanizmie zakupowym Unii Europejskiej, który w ramach negocjacji prowadzi taką kooperację z trzema dużymi firmami farmaceutycznymi, które prowadzą prace w tym trybie, który jest standardowy dla rozwijania jakiegokolwiek leku, w tym również szczepionki i według tych prac oczywiście każda z tych firm wykazuje różne postępy, ale mamy bardzo optymistyczne informacje, które mówią, że zdolność produkcyjna w przypadku jednej z firm, będzie osiągnięta pod koniec grudnia” – dodał Niedzielski.

Minister podkreślił, że standardowe badania nad lekiem, które zostały przeprowadzone w ostatnim czasie wykazały „pewne zjawiska uboczne i te prace zostały chwilowo wstrzymane”. „Z naszych informacji wynika, że nie są to takie fundamentalne zastrzeżenia. Te ryzyka raczej są takie, które powodują chwilową przerwę i w tym znaczeniu myślę, że to by było hura optymistyczne zakładać, że w grudniu będzie już ta szczepionka dostępna, bo też musimy pamiętać, że po tym, jak ona jest przekazana do możliwości produkcyjnych, to musi być produkcja, dystrybucja, musi to dotrzeć do nas do kraju” – zaznaczył.

Zobacz także:  Wstrzymano testy eksperymentalnej szczepionki na COVID-19. Powód – groźne skutki uboczne  

Szef resortu wyraził opinię, że bez względu na to jak długo omawiany proces będzie trwał, jako Polska jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni. „Mamy udział parytetowy w tych zakupach, taki który przekracza liczbę mieszkańców Polski, więc jeżeli już będzie ta szczepionka wypracowana właśnie w takim europejskim mechanizmie koordynacyjnym, to też mamy zagwarantowane miejsce i udział w zakupach, które na pewno do nas trafią” – zadeklarował minister.

„Realnie myślę, że szczepionka to jest kwestia wiosny i to wiosny niezbyt wczesnej, czyli mówimy tu marzec, kwiecień. Jak nie zadzieją się żadne nieprzewidziane sytuacje w systemie testowania szczepionki, to wtedy rzeczywiście będziemy mogli się na wiosnę zaszczepić” – powiedział Niedzielski.

Zobacz także:  Polscy naukowcy bliscy opracowania szczepionki na koronawirusa  

Minister został zapytany, czy pewne grupy społeczne będą miały obowiązek przyjąć szczepienie. „Zdaję sobie sprawę, że kwestie sczepień budzą dużo kontrowersji, pojawiają się przecież całe ruchy antyszczepionkowe, ale według mnie tutaj niektóre grupy, szczególnie narażone na ryzyko, rzeczywiście powinny mieć ten obowiązek czy dostęp zapewniony” – odpowiedział.

„Dobra informacja, która wynika z tego mechanizmu europejskiego też jest taka, że koszt szczepionki jest szacowany na mniej więcej 2 euro” – dodał.

„Na pewno rząd pana premiera Morawieckiego zrobi wszystko, żeby jej dostępność była albo w ramach symbolicznej złotówki, albo w ramach systemu refundacyjnego, gdzie praktycznie finansujemy całość wartości szczepień” – powiedział minister.

Zobacz także:  Rosyjska szczepionka na koronawirusa wchodzi do powszechnego użycia  

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*