Szok! 500 plus NIE DZIAŁA. Rząd tłumaczy i bada sprawę

500 plus miało zmniejszyć ubóstwo w Polsce, zadbać o rodzinę i podnieść dzietność, która jest kluczowa w obliczu głodowych emerytur. Niestety, kolejne raporty i badania pokazują, że program nie działa tak jak powinien. Dzięki 500 plus faktycznie ubóstwo spadło, ale też spadła i dzietność. Rząd przyznał, że to fakt i zdecydował się zbadać sprawę. Czemu 500 plus nie działa?

Rodzina 500 plus to program nie tyle wsparcia dla dzieci, ale całych rodzin. Udało się dzięki niemu poprawić warunki w wielu polskich domach oraz zmniejszyć ubóstwo. Niestety, trzeci cel, który miał zapewnić Polakom m.in. normalne emerytury w przyszłości, czyli zwiększenie liczby urodzin dzieci nie jest realizowany. Chociaż 500 plus działa od 2016 roku, to po pewnym czasie jego efekt przestał być widoczny.

– Ten program (500 plus – przyp. red.) działa lepiej niż się spodziewaliśmy, co nie zmienia faktu, że w Polsce mamy do czynienia ze spadkiem urodzeń – stwierdziła, w rozmowie z PAP, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha. – Dodatkowo będziemy mieć do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym, który jest wynikiem tego, że powoli odchodzi pokolenie wyżu powojennego, którego nie zbilansuje liczba nowych urodzeń – dodała wiceszefowa resortu rodziny.

Dlatego właśnie rząd zdecydował się przeprowadzić badania za 600 tysięcy złotych ws. dzietności Polek. Jak tłumaczyła szefowa resortu, nie chodzi tyle o 500 plus, co o ogólny problem niżu demograficznego.

– Odpowiadając na zarzut, że wydajemy 600 tysięcy na badania, chciałabym przypomnieć, że to dzięki takiej inwestycji jesteśmy w stanie dużo lepiej zaprojektować zadania, których koszty są bez porównania większe – wytłumaczyła wiceminister Socha. Dodała też, jakie są, jej zdaniem, błędy w twierdzeniu, że program nie działa. – Pierwszym jest założenie, że program 500 plus jest receptą na wszystko. Drugim jest fakt, że z samego spadku urodzeń wnioskujemy, że coś nie działa. To jest nieprawda, dlatego, że liczba urodzeń zależy od dwóch zmiennych – dzietności i liczby kobiet w wieku rozrodczym.

SE.PL

Więcej postów