Wałęsa pozwie Piontkowskiego? Poszło o te słowa

„Wzywamy Pana do wycofania się z tej haniebnej wypowiedzi i przeproszenia publicznie zarówno samego Lecha Wałęsy, jak i wszystkich uczniów i rodziców” – napisał Instytut Lecha Wałęsy w liście otwartym do Dariusza Piontkowskiego. Minister edukacji w poniedziałek powiedział, że „trzeba mówić i o tym, że Wałęsa był twarzą „Solidarności”, i o tym, że był agentem SB”.

W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych minister Dariusz Piontkowski pytany był w RMF FM, co powiedziałby uczniom o Lechu Wałęsie. – Jest postacią ewidentnie związaną z „Solidarnością”. Nikt nie zamierza go wymazywać. To jest postać, która przeszła do historii Polski – zaznaczył. Jedak jak zaznaczył, „trzeba też mówić o tym, że (Wałęsa – red.) był agentem SB”.

 Nie ma wiarygodnych dowodów  Na te słowa zareagował Instytut Lecha Wałęsy, której działalność były prezydent inicjował 25 lat temu. „Wzywamy Pana do wycofania się z tej haniebnej wypowiedzi i przeproszenia publicznie zarówno samego Lecha Wałęsy, jak i wszystkich uczniów i rodziców za próbę zmiany historii i bezmyślne realizowanie poleceń rządzącej partii politycznej” – napisał Instytut w liście do Dariusza Piontkowskiego opublikowanym na Facebooku. „Nie ma do dzisiaj żadnych wiarygodnych dowodów, jak również żadnego wyroku sądu, który uznałby Lecha Wałęsę za agenta. Dopuścił się Pan naruszenia dóbr osobistych Lecha Wałęsy i jego najbliższej rodziny” – uważa Instytut.

 Lech Wałęsa zaprzecza „ Podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne, aby poniósł Pan odpowiedzialność prawną za naruszenie dóbr osobistych Lecha Wałęsy i próbę wprowadzania w błąd młodego pokolenia, które nie miało okazji żyć w tamtych czasach i skłonne jest uwierzyć w niezweryfikowane informacje, podawane przez Pana jako fakty” – zapowiada Instytut Lecha Wałęsy.

W 2017 r. ekspertyza sporządzona na potrzeby śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej wykazała autentyczność dokumentów, w których Lech Wałęsa zgodził się na współpracę z SB. Były prezydent i przywódca NSZZ „Solidarność” konsekwentnie temu zaprzecza.

12-letnia Martynka z koszmarnymi poparzeniami większości ciała walczy o życie w szpitalu, a mieszkanie jej rodziny zostało doszczętnie zrujnowane. Wybuch gazu, do którego doszło w bloku w Kamiennej Górze w jednej chwili zabrał im wszystko. Tragedii można było uniknąć, gdyby wymieniający instalację monterzy dobrze wykonali swoją pracę i poważnie potraktowali skargi mieszkańców na smród gazu.

Kobiety w ciąży od 1 września uzyskały bezpłatny dostęp do najczęściej stosowanych przez nie 114 leków dostępnych na receptę. W ramach wrześniowej listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą ich listę, która – jak zapowiada resort – będzie uzupełniana.

Rozpad „Solidarności” był nieuchronny. A do tego doszła fatalna prezydentura Lecha Wałęsy, który był chyba najgorszym prezydentem w III RP. Swój wspaniały mit z lat 80., tak silnie związany z nazwą „Solidarności”, roztrwonił. Nie zapomnijmy jednak, że zawsze miał wrogów, którzy byli najskuteczniejsi w destrukcji jego roli i podawaniu w wątpliwość tego, co stało się w Stoczni Gdańskiej, np. w rozpowszechnianiu fałszywej historii o „Bolku”, który został przywieziony motorówką przez SB. Niestety, znaczna część ludzi wierzy w te bzdury – mówi Faktowi w 40. rocznicę powstania „Solidarności” prof. Włodzimierz Borodziej, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Reprezentacja Polski rozpoczyna w poniedziałek zgrupowanie przed wyjazdowymi meczami z Holandią (4 września, Amsterdam) oraz Bośnią i Hercegowiną (7 września, Zenica) w Lidze Narodów. Do Warszawy nie przyjadą pomocnik Przemysław Frankowski (Chicago Fire) i napastnik Adam Buksa (New England Revolution). Kluby, w których występują kadrowicze, nie wyraziły zgody na wyjazd.

Przewrócony kajak na środku Odry i przerażona załoga z trudem utrzymująca się nad taflą wody. A wszystko na oczach wrocławian, którzy w niedzielę wybrali się na spacer w okolice kładki Zwierzynieckiej. Na szczęście był szczęśliwy finał, bo na pomoc ruszyli dzielni wrocławscy wodniacy. Okazało się też, że wypadek został zaaranżowany, aby uświadomić wszystkim, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Już 1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny 2020/21. Dzieci idą do szkoły, a dla rodziców to okres związanych z tym dodatkowych wydatków. Pomocne może okazać się 300 zł, które należy się rodzicom uczących się dzieci w ramach programu Dobry Start. Przypominamy, jak i gdzie składać wniosek o 300 zł na wyprawkę.

Po prawie pół roku w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. O ile część dzieci powrotu do szkoły nie może się już doczekać, o tyle i rodzice, i nauczyciele są pełni niepokoju. Czy w szkołach uda się zachować reżim sanitarny? Jeżeli nie, to szkoły mogą już za miesiąc zostać zamknięte. Na razie jednak resort edukacji preferuje nauczanie stacjonarne.

W drugiej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Europy Piast Gliwice zmierzy się z austriackim TSV Hartberg, a Lech Poznań ze szwedzkim Hammarby IF. Losowanie odbyło się w poniedziałek w Nyonie, mecze zaplanowano na 17 września. Lech zagra na wyjeździe, natomiast trzeciego w poprzednim sezonie Piasta czeka mecz na własnym stadionie.

Sześć dni i blisko 70- ciu artystów – tak będzie wyglądała tegoroczna edycja Up To Date Festival, która już jutro, 1.09.2020 rozpocznie się w stolicy Podlasia – Białymstoku. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, jedenasta edycja festiwalu będzie inna niż wcześniejsze.

Rząd szykuje kolejną reformę emerytalną. Po 17 latach istnienia Otwartych Funduszy Emerytalnych, ma nastąpić ich likwidacja. Polacy mają odzyskać zgromadzone tam oszczędności. Choć gotówki do ręki nie dostaną i tak pieniędzmi będą musieli podzielić się z państwem. Wyjaśniamy, jak ma wyglądać likwidacja OFE.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*