Rosja prowadzi na Pacyfiku największe ćwiczenia wojskowe od lat. Okręt w okolicy Alaski spowodował alarm w USA

Rosja organizuje największe ćwiczenia morskie na Pacyfiku od lat. W tym samym czasie US Navy prowadzi duże ćwiczenia RIMPAC.

Rosyjska Flota Pacyfiku twierdzi, że czwartkowe wynurzenie na Morzu Beringa u wybrzeży Alaski okrętu podwodnego „Omsk”, wyposażonego w rakiety sterowane, było działaniem „rutynowym”, mimo że zdarzenie wywołało alarm wśród amerykańskich wojskowych.

„Omsk” bierze udział w największych rosyjskich ćwiczeniach morskich na tym obszarze od upadku ZSRR, co jest związane z rosnącą aktywnością militarną tego kraju w strategicznym regionie Arktyki. Również Amerykanie aktywizują się w regionie, o czym świadczy chociażby ostatnia decyzja o upublicznieniu wizyty wysoce zaawansowanego okrętu USS Seawolf w Norwegii.

Rosyjskie rządowe medium RIA Novosti opublikowało komentarz bagatelizujący działania „Omska”. Dzień wcześniej Dowództwo Północne Stanów Zjednoczonych (NORTHCOM) publicznie ogłosiło, że monitoruje działalność okrętu podwodnego pływającego po powierzchni na wodach międzynarodowych w pobliżu Alaski. Zasugerowano również możliwość udzielenia pomocy w razie potrzeby.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*