Krajanie Lecha Wałęsy skarżą się Faktowi: Widzimy go raz w roku

40 lat temu Lech Wałęsa (77 l.), zwykły elektryk urodzony w Popowie, został wciągnięty w wir historii. Został legendarnym przywódcą ruchu robotniczego, który przyniósł wyzwolenie naszemu krajowi od znienawidzonej komuny, później został noblistą i prezydentem. Z okazji 40. rocznicy porozumień sierpniowych Fakt odwiedził jego rodzinną wieś. Rozmawialiśmy z ludźmi, który wspominają jego wizyty w rodzinnej wsio sprzed lat. Niektóre słowa sąsiadów byłego prezydenta zaskakują! „Gdy przyjechał do Popowa, ludzie obrzucili go pomidorami!”.

Były prezydent i lider „Solidarności” Lech Wałęsa urodził się w malutkiej wsi Popowo, leżącej wśród niekończących się pól, na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Ludzie żyją tu głównie z uprawy kukurydzy. Cała wieś to raptem siedem domów. Nie ma tu sklepu, najbliższy jest w oddalonym o kilka kilometrów Chalinie. Do kościoła trzeba chodzić do sąsiedniego Sobowa, gdzie na miejscowym cmentarzu pochowani są rodzice byłego prezydenta.

 Rzucali w prezydenta Wałęsę… pomidorami!  Lech Wałęsa pojawia się tu rzadko. I nic dziwnego, bo ludzie tutaj nie przepadają za nim. – Po tym, jak wyszła sprawa z „Bolkiem”, gdy przyjechał do Popowa, ludzie obrzucili go pomidorami. W wyborach prezydenckich miał najniższą frekwencję w swojej rodzinnej wsi – mówi pani Teresa z Popowa, jedna z nielicznych, którzy chcieli z nami rozmawiać.

W szczerym polu, z dala od drogi, stoi ruina niewielkiego domu rodzinnego Lecha Wałęsy. To tutaj, 77 lat temu, przyszedł na świat i dorastał późniejszy lider „Solidarności”.

 Przyjechał na rowerze z ochroniarzami  Z Popowem sąsiaduje wieś Chalin, gdzie mały Leszek chodził do szkoły. Dziś to dom pani Krystyny Kapuścińskiej. – Jak był prezydentem, to przyjechał tutaj na rowerze, a za nim cztery samochody ochrony. Chciał sobie z nami zrobić zdjęcie. Dostaliśmy te zdjęcia na pamiątkę. Chodził do klasy z moją siostrą.

Kilka kilometrów dalej, we wsi Sobowo, jest cmentarz, na którym pochowani są rodzice i bracia Lecha. – Byłam na pogrzebie jego matki. Przyjechał tutaj jako działacz. Miał wielką obstawę. Pan Wałęsa przyjeżdża tu raz w roku na Wszystkich Świętych do rodziców – mówi pani Jolanta z Sobowa. Za komuny przez kilka miesięcy mieszkał tu u księdza i na każdym skrzyżowaniu pilnowała go ubecja. A on się z nimi zabawiał i im uciekał – wspomina. pani Jolanta.

Lech Wałęsa niechętnie wspomina rodzinną wieś. – Wyjechałem z Popowa, gdy miałem 13 lat i wtedy inaczej patrzyłem na to społeczeństwo – kończy były prezydent. 

 Wychował się z trójką rodzeństwa  Lech Wałęsa jest jednym z najbardziej znanych na całym świecie Polaków, obok papieża Jana Pawła II. Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie. Jego rodzicami byli Bolesław Wałęsa, z zawodu cieśla oraz Feliksa z domu Kamieńska. Był ich czwartym dzieckiem. W 1950 roku Lech rozpoczął edukację w szkole podstawowej, a po 9 latach zaczął uczęszczać do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lipnie. Ukończył ją w 1961 roku i rozpoczął pracę jako elektryk samochodowy i ciągnikowy. Od 1963 roku przez dwa lata odbywał zasadniczą służbę wojskową w jednostce wojskowej w Koszalinie. W czerwcu 1967 roku został zatrudniony w Stoczni Gdańskiej im. Lenina jako elektryk okrętowy. W 8 listopada 1969 roku Lech Wałęsa poślubił Danutę z domu Gołoś, z którą ma ośmioro dzieci: Bogdana, Sławomira, Przemysława (†43 l.), Jarosława, Magdalenę, Annę, Marię Wiktorię i Brygidę.

 Stan wojenny i internowanie  Od zwykłego robotnika, który pracował w Stoczni Gdańskiej, Lech Wałęsa stał się jednym z najważniejszych polskich polityków w nowożytnej historii. W grudniu 1970 roku stanął na czele strajku w Stoczni. Był zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy SB. W sierpniu 1980 Lech Wałęsa brał udział w organizowaniu strajku w Stoczni Gdańskiej, który został zaplanowany przez Bogdana Borusewicza. Kierował Komitetem Strajkowym. Był działaczem związkowym, współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym „Solidarności” i opozycjonistą w okresie PRL-u. 13 grudnia 1981 roku nakazano Lechowi Wałęsie przyjazd do Warszawy. Przewieziono go najpierw do ośrodka rządowego w Chylicach, później osadzono w Otwocku Wielkim, a następnie internowano w Arłamowie, do 11 maja 1982 roku. Decyzja o internowaniu wydana została 26 stycznia 1982 roku, a został zwolniony 14 listopada 1982 roku. Pomimo delegalizacji NSZZ „Solidarność”, jej struktury nadal istniały w Polsce, a Lech Wałęsa pozostawał jej przewodniczącym.

 Laureat Nagrody Nobla oskarżany o współpracę z SB  Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 roku, którą z uwagi na brak możliwości wyjazdu z Polski, odebrała w zastępstwie jego żona, Danuta Wałęsa. W 1988 roku Wałęsa brał udział w organizowaniu strajku w Stoczni Gdańskiej, a po nawiązaniu ugody z rządem, rozpoczęły się rozmowy Okrągłego Stołu z jego udziałem. Lech Wałęsa był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu i współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. W wyniku rozmów w Magdalence zmieniono Konstytucję i zorganizowano wybory parlamentarne w czerwcu 1989 roku. W latach 1990-1995 pełnił rolę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nie został wybrany ponownie prezydentem, przegrywając wybory z Aleksandrem Kwaśniewskim. Od 2005 roku Wałęsa popierał Platformę Obywatelską. Wciąż jest obecny na polskiej i międzynarodowej scenie politycznej. Odwiedza Stany Zjednoczone, gdzie regularnie daje wykłady. Wciąż musi zmagać się z oskarżeniami dotyczącymi współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Ta droga wiedzie do rodzinnej wsi byłego prezydenta

Lech Wałęsa niechętnie mówi o swojej rodzinnej wiosce

Ruiny rodzinnego domu Wałęsy w Popowie

Kazimierz Kapuściński wspomina wizytę Wałęsy w Popowie w 1999 roku

Kazimierz Kapuściński z prezydentem Wałęsą

Krystyna Kapuścińska wspomina, jak robili sobie zdjęcia z Wałęsą

Wałęsa przyjechał w 1999 roku do Popowa na rowerze. Towarzyszyły mu limuzyny ochrony

Grób rodziców Lecha Wałęsy w Sobowie

Ruiny rodzinnego domu Wałęsy w Popowie

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*