Kolejny incydent z udziałem samolotów Rosji i NATO

Rosyjski samolot myśliwski Su-30SM został wysłany, aby przechwycić dwa samoloty rozpoznawcze francuskiej marynarki wojennej i brytyjskich sił powietrznych i zapobiec przekroczeniu przez nie rosyjskiej granicy państwowej – poinformowało w czwartek rosyjskie Centrum Kontroli Obrony Narodowej, przekazuje Tass.

Jak poinformowała w czwartek rosyjska agencja prasowa  Tass  , Centrum Kontroli Obrony Narodowej wysłało myśliwiec Su-30SM w celu przechwycenia dwóch samolotów rozpoznawczych, jednego należącego do francuskiej marynarki wojennej i jednego należącego do brytyjskich sił powietrznych.

Rosyjskie systemy kontroli przestrzeni powietrznej wykryły dwa cele powietrzne nad neutralnymi wodami Morza Czarnego zbliżającymi się do granicy państwowej Rosji 20 sierpnia – podało Centrum.

„Myśliwiec Su-30SM z sił szybkiego reagowania obrony przeciwlotniczej Południowego Okręgu Wojskowego został zmuszony do zidentyfikowania celów powietrznych i zapobieżenia przekroczeniu przez nie rosyjskiej granicy państwowej”.

„Załoga rosyjskiego myśliwca zbliżyła się do obiektów powietrznych z bezpiecznej odległości i zidentyfikowała je jako samolot rozpoznawczy francuskiej marynarki wojennej Atlantique-2 oraz samolot obserwacyjny brytyjskich sił powietrznych Sentinel R1” – poinformowało Centrum Kontroli Obrony Narodowej.

  Wcześniej informowaliśmy   o podobnym incydencie w poniedziałek, rosyjski myśliwiec został wtedy wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Boeing RC-135 nad wodami Morza Bałtyckiego, w pobliżu granicy z Rosją. Podkreślono, że jednostka sił powietrznych USA zbliżała się do granicy Federacji Rosyjskiej.

„Załoga rosyjskiego myśliwca zbliżyła się do obiektu powietrznego w bezpiecznej odległości i zidentyfikowała go jako samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych RC-135” – czytamy.

Następnie samolot oddalił się od rosyjskiej granicy.

W ostatnich miesiącach w różnych regionach dochodziło do podobnych incydentów.

  Jak pisaliśmy  , w niedzielę rosyjskie dowództwo podniosło swój myśliwiec dla przechwycenia włoskiego samolotu wojskowego, który zbliżył się do granicy przestrzeni powietrznej Rosji.

W ostatnią sobotę, rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Lockheed EP-3, który zbliżał się do rosyjskiej granicy nad Morzem Czarnym.

Wcześniej, 14 sierpnia, agencja „Tass” informowała, że rosyjskie radary namierzyły 46 zagranicznych statków powietrznych (35 zagranicznych samolotów szpiegowskich i 11 dronów), które w ciągu poprzedniego tygodnia przeprowadzały rozpoznanie powietrzne w pobliżu granicy z Rosją.

12 i 14 sierpnia rosyjskie myśliwce Su-27 usiłowały przechwycić amerykańskie samoloty zwiadowcze nad wodami Morza Czarnego.

7 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27  został wysłany w celu przechwycenia   nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego Sił Powietrznych USA RC-135 i samolotu patrolowego Marynarki USA P-8A Posejdon.

Kresy.pl/Tass

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*