29 tys. zł ekstra dla prezydenckiego ministra. Tak sobie radzą u prezydenta Dudy

Jak oni to robią? Na co dzień pracują dla najważniejszego polityka w państwie, a jeszcze znajdują czas na to, by udzielać się w samorządzie. Chodzi o szefową Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (48 l.) i prezydenckiego ministra. Halina Szymańska (61 l.) i Paweł Mucha (39 l.) równocześnie są radnymi w Sejmiku Zachodniopomorskim. I nieźle na tym wychodzą!

Szczecin, gdzie obraduje Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, dzieli od Warszawy pół tysiąca kilometrów. To właśnie między tymi miastami regularnie kursują prezydenccy ministrowie, którzy jednocześnie pełnią funkcje radnych. Nie za darmo.

 Kancelaria Prezydenta. Tyle zarabiają ministrowie 

Jak dowiedział się Fakt, na konto Haliny Szymańskiej (61 l.) z samych diet w 2019 r. wpłynęło dokładnie 26 921,82 zł. To spory zastrzyk gotówki do ministerialnej pensji. Jako szefowa Kancelarii Prezydenta zarobiła w zeszłym roku ok. 150 tys. zł – wynika z oświadczenia majątkowego.

Nie tylko Szymańska jest tak zaradna. Paweł Mucha jako prezydencki minister zarobił w zeszłym roku ok. 140 tys. zł. Ale oprócz tego z diet zainkasował 29 747,29 zł. – Mieszkańcy nas wybrali. Radny województwa to funkcja społeczna – tak tuż po objęciu mandatu tłumaczył Faktowi minister Mucha.

Jak udaje im się łączyć obowiązki? W 2019 r. Szymańska wzięła udział tylko w połowie sesji sejmiku, nie zgłosiła ani jednej interpelacji. Bardziej aktywny był Mucha – nieobecności miał znacznie mniej i zgłosił trzy interpelacje.

 Kancelaria Prezydenta. Będą podwyżki 

Andrzej Duda drugą kadencję rozpoczął niespełna miesiąc temu i już zaczyna nowe porządki. Kilka dni temu podpisał zarządzenie o podwyżkach w Kancelarii Prezydenta. Ministrowie co prawda się na nie nie załapią, za to na większe pieniądze mogą liczyć urzędnicy. Chodzi aż o 400 osób. Płace wzrosną o 6 proc. i to z wyrównaniem od stycznia br. Niektórzy zyskają nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że to realizacja 6 proc. wzrostu plac zapisanego w budżecie państwa.

Jest także radną i dostaje dietę – ok. 26 tys. zł rocznie

On także jest zaangażowany w samorządzie

Praca dla prezydenta to nie wszystko. Zarówno Halina Szymańska, jak i Paweł Mucha są radnymi w sejmiku zachodniopomorskim. Kursują między Warszawą a Szczecinem

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*