Premier Mateusz Morawiecki odwiedził grób ojca i Jana Olszewskiego

20 sierpnia przypada 90. rocznica urodzin Jana Olszewskiego. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki złożył na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kwiaty na grobie byłego opozycjonisty, premiera i uczestnika Powstania Warszawskiego oraz na mogile swojego ojca, Kornela Morawieckiego.

Na drugą mogiłę premier udał się już w odosobnieniu. Mateusz Morawiecki złożył kwiaty, zapalił znicze, a potem w ciszy i zadumie oddał się modlitwie.

 Rozmawialiśmy do samego końca 

Choć towarzyszyła mu ochrona,  szef rządu własnoręcznie niósł siatki z kwiatami i zniczami . Elegancko ubrany, w maseczce na twarzy, ze skupieniem złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie Kornela Morawieckiego, którego śmierć była dla niego ogromnym ciosem. 

W rozmowie z Faktem w 2019 roku  premier wspominał ojca jako swojego przewodnika i nauczyciela.  Podkreślał, że Kornel Morawiecki od najmłodszych lat wprowadzał zarówno jego jak i jego starsze siostry w sprawy, którymi się zajmował. 

W ostatnich miesiącach życia Morawieckiego seniora bardzo dużo rozmawiali, o wiele więcej niż zwykle. – Może to było też trochę poszukiwanie straconego czasu z przeszłości… Rozmawialiśmy niemal do samego końca – mówił w rozmowie z Faktem. 

Czytaj więcej:    Poruszające słowa Morawieckiego. Tak wspomina ojca  

Ojciec premiera, Kornel Morawiecki, był znanym działaczem antykomunistycznej opozycji w czasach PRL, był założycielem i przewodniczący Solidarności Walczącej. Został posłem i marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. Kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2010. Zmarł 30 września 2019.

 Kim był Jan Olszewski? 

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej związanej z PPS. W czasie okupacji działał w Szarych Szeregach, a w Powstaniu Warszawskim był łącznikiem. Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim (ukończył studia w 1953 roku).  W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.:  Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 roku podpisał „List 59” – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a w 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie.  W sierpniu 1980 roku współpracował też przy organizowaniu strajków w Warszawie.  Kiedy ogłoszono stan wojenny, przebywał w Gdańsku i prawdopodobnie dzięki temu uniknął aresztowania.

Wrócił do Warszawy, gdzie natychmiast pojechał do siedziby Episkopatu Polski. Z ramienia sekretarza episkopatu abp Bronisława Dąbrowskiego  prowadził pertraktacje z władzami ws. zwolnienia z więzień i obozów internowania  osób chorych. Stale współpracował z podziemną Solidarnością. Bronił w sądach m.in.: Lecha Wałęsę, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Bujaka. Był też pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. W 1989 został członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, a w 1990 był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Lech Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu – pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach. 

W latach 1989-1991 i 2005-2006 Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. W kwietniu 2006 roku został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych. 20 stycznia 2011 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego ROP. Zmarł 7 lutego 2019 r. w Warszawie. Dziś miałby 90 lat.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził grób Jana Olszewskiego i Kornela Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki złożył w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kwiaty na grobie śp. Jana Olszewskiego w rocznicę jego 90. urodzin

Choć towarzyszyła mu ochrona, szef rządu własnoręcznie niósł siatki z kwiatami i zniczami

Elegancko ubrany, w maseczce na twarzy odwiedził nie tylko grób Jana Olszewskiego, ale również swojego ojca, Kornela Morawieckiego

Śmierć ojca była dla Mateusza Morawieckiego ogromnym ciosem

Grób ojca premier odwiedził już tylko w towarzystwie ochrony

W skupieniu złożył kwiaty i pomodlił się

Wcześniej w towarzystwie delegacji złożył kwiaty na grobie Jana Olszewskiego

To część uroczystych obchodów 90. rocznicy urodzin Olszewskiego

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej związanej z PPS

W czwartek premier Mateusz Morawiecki odwiedził grób ojca i Jana Olszewskiego

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*