Umowa polsko-amerykańska podpisana! Zobacz, co w niej jest

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo w sobotę rano przybył do Pałacu Prezydenckiego, gdzie został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali też w obecności Dudy umowę o współpracy wojskowej. Fakt dotarł do szczegółów tej umowy podpisanej w Święto Wojska Polskiego. Sprawdź na co zgodziła się Polska, a na co USA.

Wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu rozpoczęła się od spotkania Michaela Pompeo z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie szefa dyplomacji USA przyjął w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda. Politycy omawiali m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Inicjatywę Trójmorza. Następnie w obecności prezydenta Dudy, Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali  umowę o wzmocnionej współpracy obronnej  (Enhanced Defence Cooperation Agreement).

Umowa ta ma ułatwić dalsze pogłębianie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji.

 Czego dotyczy umowa o wzmocnionej współpracy obronnej? 

„Nasz sojusz nie może osiągnąć pełnego potencjału bez solidnego wkładu ze strony wszystkich sojuszników” – mówił już w lutym 2019 r. Michael Pompeo. „Prezydent Trump jest wdzięczny za przywództwo Polski w dziele zapewniania sprawiedliwego rozłożenia obciążeń naszej wspólnej obrony” – podkreślał. 

Podczas dzisiejszej uroczystości w Warszawie sekretarz Pompeo i polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisali niedawno wynegocjowaną umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską (EDCA). Oto jej założenia:

 1. Polska jest bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych i podporą bezpieczeństwa regionalnego 

Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską są bliskie i ulegają ciągłemu wzmocnieniu. Jesteśmy krajami demokratycznymi, mocno zaangażowanymi na rzecz rządów prawa, praw człowieka i wolności jednostki.

Od momentu przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 roku, Warszawa jest bliskim sojusznikiem NATO i pełni rolę zwornika bezpieczeństwa regionalnego. Polska jest kluczowym strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej. Polscy żołnierze służą „ramię w ramię” z siłami amerykańskimi w Afganistanie i innych miejscach na świecie oraz zapewniają kluczowe wsparcie dla kampanii, której celem jest pokonanie ISIS.

Stany Zjednoczone dowodzą grupą bojową rozmieszczoną w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności sił NATO i dysponują Pancerną Brygadową Grupę Bojową w ramach Operacji „Atlantic Resolve”, finansowanej ze środków Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI).

 2. Polsko-amerykańska umowa EDCA zapewnia naszym krajom ramy do współpracy 

Porozumienie EDCA stanowi odzwierciedlenie wspólnej wizji – nakreślonej w deklaracjach podpisanych przez prezydentów Trumpa i Dudę w 2019 roku i potwierdzonej podczas wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie w czerwcu 2020 r. – pogłębiania naszej współpracy obronnej.

Porozumienie EDCA uzupełnia umowę NATO o statusu sił zbrojnych z 1951 r. (SOFA) i ustanawia ramy dla wzmocnienia i modernizacji naszych zdolności w celu wsparcia zbiorowej obrony Sojuszu NATO. Stany Zjednoczone zawarły podobne umowy z innymi sojusznikami NATO, takimi jak Belgia, Węgry i Rumunia.

Umowa EDCA określa status prawny amerykańskich sił zbrojnych w Polsce i zapewnia niezbędne uprawnienia, które umożliwią siłom amerykańskim dostęp do konkretnych polskich instalacji wojskowych i prowadzenie działań na rzecz wspólnej obrony. Porozumienie to wspiera również rozbudowę infrastruktury i umożliwia zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

 3. Polsko-amerykańska umowa EDCA wzmocni NATO i zwiększy bezpieczeństwo transatlantyckie na kolejne dziesięciolecia 

Umowa EDCA zapewnia mechanizm podziału kosztów logistyki i infrastruktury wynikających z obecności sił amerykańskich w Polsce. Tworząc trwałe ramy dla jeszcze ściślejszej współpracy obronnej z kluczowym sojusznikiem NATO, wzmacnia ona bezpieczeństwo i potencjał odstraszania na wschodniej flance sojuszu.

Wkład rzeczowy wnoszony przez Polskę w ramach porozumienia EDCA przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce. Ze swej strony, Stany Zjednoczone będą nadal ponosić koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczania sił amerykańskich w Polsce, które są znacząco wyższe niż koszty, jakie Polska ponosi w ramach wspierania sił amerykańskich, po ich przybyciu do kraju. Razem wzięte, wysiłki te przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa i stabilności obu narodów w efektywny kosztowo sposób.

Umowa EDCA wzmocni i usprawni szeroko zakrojoną koordynację i konsultacje Stanów Zjednoczonych i Polski w kwestiach współpracy obronnej.  USA liczą na szybką ratyfikację porozumienia 

Po spotkaniu z prezydentem, Pompeo weźmie udział w uroczystej odprawie wart na pl. Piłsudskiego w Warszawie, która odbędzie się w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Popołudniu Pompeo spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Po rozmowie obaj dyplomaci spotkają się z mediami na konferencji prasowej. 

„Stany Zjednoczone doceniają nasze silne dwustronne relacje z Polską. Liczymy na szybką ratyfikację porozumienia EDCA przez Polskę, która pozwoli nam w pełni wdrożyć wzmocnioną współpracę obronną przewidzianą przez prezydenta Trumpa i prezydenta Dudę” – komentuje Departament Stanu USA.

Polska i USA podpisały umowę o współpracy wojskowej

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo w sobotę rano przybył do Pałacu Prezydenckiego, gdzie został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę

Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali też w obecności Dudy umowę o współpracy wojskowej

Wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu rozpoczęła się od spotkania Michaela Pompeo z premierem Mateuszem Morawieckim

Następnie szefa dyplomacji USA przyjął w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda

Politycy omawiali m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Inicjatywę Trójmorza

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*