Pół rządu i Kaczyński pokazali o. Rydzykowi, co sądzą o jego dziele!

Do Torunia przybyli dziś premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński. Innymi słowy była tam cała wierchuszka PiS. Wszyscy uczestniczyli w uroczystościach otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Jest to instytucja upamiętniająca Polaków, którzy w bohaterskich okolicznościach i w imię wyższych wartości złożyli najwyższą ofiarą w walce z okupantem. Inicjatorem Parku był o. Tadeusz Rydzyk.

Uroczyste otwarcie Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”, rozpoczęło się mszą świętą pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Nie zabrakło też najważniejszych przedstawicieli rządu. Do toruńskiego sanktuarium przybyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W parku umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Wieczorami tablice będą podświetlane na biało-czerwono.

Nazwa tego miejsca jest nawiązaniem do słów Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, która krótko przed śmiercią napisała w grypsie „Powiedzcie babci, że zachowałem się, jak trzeba”. Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się, jak trzeba” umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Park, którego inicjatorem jest o. Tadeusz Rydzyk, powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, w parku ma znaleźć się 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

– To wszystko zaczęło się w 1998 roku, gdy poprosiliśmy słuchaczy o świadectwa, jak zachowali się w czasie drugiej wojny światowej. Chodziło o świadectwa ratowania swoich sąsiadów, ratowania drugiego człowieka bez względu na narodowość. W Polsce za podane szklanki wody i kromki chleba Żydom groziła kara śmierci. Pomimo tego, zachowali się, jak trzeba. Były to tysiące osób. W 1998 roku zaczęliśmy wydawać książki z tymi świadectwami, w tym roku ponowiliśmy wydanie w dwóch językach, polskim i angielskim, aby w świecie mogli się o tym dowiedzieć – wspominał w Radiu Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Zobacz także:

Wśród nich byli Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą.

Mszy przewodniczył abp. Sławoj Leszek Głódź.

Pomysłodawcą parku był o. Rydzyk.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*