Chiny przejęły budynek konsulatu USA w Czengdu

W poniedziałek około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu. Trzy dni wcześniej nastąpiło jego zamknięcie.

Około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) w poniedziałek – trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia – Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu –  podaje   agencja „Reuters”.

  W piątek chiński rząd polecił zamknięcie tej placówki dyplomatycznej  , co było odwetem za  zamknięcie   i przejęcie przez władze USA chińskiego konsulatu w Houston.

Chiński MSZ sugerował, że „niektórzy pracownicy konsulatu USA w Czengdu przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin, i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin”.

Agenci amerykańskich służb weszli w piątek do budynku zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Doniesienia mediów amerykańskich sugerowały, że przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

  Jak pisaliśmy  , Pekin zaprotestował wówczas. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych. Zapowiedziano także „stosowną odpowiedź” ze strony ChRL.

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz    w sprawie pandemii Covid-19  , a także    kwestii związanych z autonomią Hongkongu   oraz    przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów   i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

reuters.com / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*