USA: cztery firmy z kontraktami w ramach programu Skyborg

W ramach programu Skyborg Vanguard wybrano cztery firmy, mające opracować drony bojowe, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do wypełniania niebezpiecznych misji lub wspierania samolotów załogowych w ich wykonywaniu.

Amerykańskie Air Force Life Cycle Management Center przyznało czterem firmom kontrakty na opracowanie dronów bojowych, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do pełnego wykonywania niebezpiecznych misji lub wspierania samolotów załogowych w ich wykonywaniu. Jak podało w czwartek Centrum i dowództwo Sił Powietrznych USA, wstępne kontrakty przyznano koncernom: Boeing, Northrop Grumman, General Atomics i Kratos Unmanned Aerial Systems. Firmy te będą następnie konkurować o realizację przyszłych zamówień w ramach programu Skyborg Vanguard, wartych nawet 400 mln dolarów.

Ofert te wybrano spośród 18, jakie zostały zgłoszone w ramach zapytania ofertowego z maja br. Obecne umowy, obejmujące fazę prototypową, testową oraz rozwój systemów autonomicznych mają doprowadzić od dostarczenia prototypów maszyn, które będzie można wykorzystać do prób operacyjnych oraz do opracowania pierwszej platformy Skyborg.

Cześć mediów, w tym m.in. portal BreakingDefense.com zwraca uwagę na brak w gronie wybranych podmiotów koncernu Lockheed Martin.

Celem programu jest stworzenia tzw. lojalnego skrzydłowego. W tym celu, w ramach programu Skyborg Vanguard, autonomiczne i zoptymalizowane kosztowo technologie bezzałogowe mają zostać zintegrowane z otwartymi systemami misji umożliwiającymi tworzenie mieszanych formacji maszyn załogowych i bezzałogowych. Ma to być przełomową zdolnością dla myśliwców. Takie systemy bezzałogowe mają być podstawą do budowy autonomicznych systemów latających, które w szybkim tempie będą adaptować się, orientować i decydować o wielu złożonych elementach misji.

Program prowadzony jest przez Air Force Research Laboratory (AFRL), którego szefowa, gen. Heather Pringle, wraz z gen. Dale White’em z programu myśliwców i samolotów zaawansowanych, stanowią kierownictwo programu Skyborg. „Mamy możliwość przekształcenia naszych zdolności bojowych o zmienić sposób, w jaki walczymy i stosujemy siłę powietrzną” – mówi gen. Pringle.

Skyborg jest jednym z trzech programów Vanguard i należy do inicjatywy Air Force Science and Technology 2030.

Drony wspierane przez systemy sztucznej inteligencji mają mieć możliwość „uczenia się”, jak radzić sobie z systemami obrony przeciwnika, a także dzielić się danymi z samolotami F-35 i F-15. W ten sposób operowałyby wraz z nimi w tandemie, jako „skrzydłowy”. Docelowo, nowe drony tego rodzaju miałyby zastąpić bezzałogowce uderzeniowe MQ-9 Reaper. Mają być też tak zaprojektowane, żeby można było zamówić ich dużą liczbę, nie obawiając się utraty pewnej liczby maszyn w walce.

Początkowo, program Skyborg opisywany był jako system sztucznej inteligencji zdolny do wykorzystana na dwa sposoby. Pierwszym byłoby użycie w charakterze oprogramowania, „drugiego pilota” pomagającego człowiekowi pilotującemu maszynę poprzez zajmowanie się mniejszymi, ale ważnymi zadaniami, żeby pilot mógł skoncentrować się na pilotowaniu i walce. Wariant ten bywa porównywany do zastosowania „astrodroida” R2D2 w gwiezdnych myśliwcach X-Wing w filmach z serii „Gwiezdne Wojny”.

Ponadto, Skyborg jako system sztucznej inteligencji miałby też działać w roli „mózgu” dla pierwszych amerykańskich dronów bojowych, które towarzyszyłyby myśliwcowi załogowemu (tzw. lojalny skrzydłowy, „loyal wingman”). Takie bezzałogowce mogłyby działać np. jako przynęty w zasadzce, a także przenosić dodatkowe uzbrojenie i wykonywać wiele różnych innych zadań. Ponadto, drony mogłyby wykonywać misje obarczone dużym ryzykiem, jak np. zwalczanie systemów obrony powietrznej przeciwnika czy atakowanie silnie bronionych celów naziemnych, a także eskortowania bezzałogowych latających cystern, transportowców czy samolotów wczesnego ostrzegania. Według mediów, spośród dwóch koncepcji Skyborga, obecnie priorytet wydaje się mieć stworzenie drona sterowanego przez sztuczną inteligencję.

Począwszy od roku fiskalnego 2023, koncepcja operacyjna dla formacji czterech F-22 będzie uwzględniać Skyborg jako część wyposażenia samolotu załogowego. W tej koncepcji, Skyborg miałby być pojazdem używanym w bardzo dużej liczbie, ale na tyle niskokosztowym, żeby użytkownik potencjalnie godził się na jego utratę w walce. W określonych warunkach, mogłyby one też wykorzystywane do misji samobójczych.

Czytaj więcej:  Siły Powietrzne USA chcą wprowadzić drony Skyborg do 2023 r., mają zastąpić stare F-16 i MQ-9 [ VIDEO] 

  Miesiąc temu informowaliśmy  , że badacze z Sił Powietrznych USA projektują autonomiczny samolot mający wygrywać z załogowymi myśliwcami w walce powietrznej. Pierwsze próbne starcie ma obyć się w lipcu 2021 roku.  Ponadto  , niedawno siły powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały nowy film na temat opracowywanego programu Skyborg, sztucznej inteligencji, która ma umożliwić dronom wykonywanie dynamicznych decyzji w oparciu o zmieniające się warunki misji.

  af.mil   /  breakingdefense.com   /  stripes.com   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!