Sondaż: ponad 60 proc. badanych przeciwko wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Większość respondentów jest przeciwna wypowiedzeniu tzw. konwencji stambulskiej – wynika z sondażu SW Research dla “Rzeczpospolitej”.

Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris zapowiedzieli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem “Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jego celem jest m.in.  wypowiedzenie Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej  , czyli tzw. konwencji stambulskiej. Dzień później Marlena Maląg, minister rodziny pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że  Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji  .

W sondażu SW Research badanym zadano pytanie: “Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna wycofać się z Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw.  konwencji stambulskiej  ?”. Pozytywnej odpowiedzi na to pytanie udzieliło 15 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 62 proc. respondentów. Odpowiedź “nie mam zdania” wybrało 22,9 proc. pytanych –  pisze “Rzeczpospolita”  .

Znacznie częściej przeciwne wycofaniu się z zapisów konwencji są kobiety (70 proc. przy 54 proc. mężczyzn). Wycofanie się z konwencji najczęściej krytykują osoby młode, do 24. roku życia – 70 proc. z nich. Odstąpienie od przepisów za niesłuszne uważa prawie 70 proc. osób o dochodach mieszczących się w granicach 2001 zł – 3000 zł netto oraz dwie na trzy osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców.

Najmniej zwolenników wypowiedzenia konwencji stambulskiej jest w miastach do 20 tys. mieszkańców (12,6 proc.) oraz na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców (14,6 proc.). Relatywnie najwięcej jest ich natomiast w dużych ośrodkach, powyżej 500 tys. mieszkańców (19,2 proc.).

Źródło:  Rzeczpospolita  

FAKT.PL

Więcej postów