Media w USA szeroko komentują wyniki szczytu w Brukseli

Amerykańska prasa szeroko komentuje wyniki unijnego szczytu w Brukseli. Gazety podkreślają przełomowy charakter porozumienia, uznając je za krok do integracji Unii Europejskiej. Washington Post ocenił, że sposób zapisania kwestii praworządności jest sukcesem Polski i Węgier.

„New York Times” pisze, że zainicjowany przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona pakiet stymulacyjny o wartości 750 miliardów euro stanowi mocny sygnał unijnej solidarności. Amerykański dziennik podkreśla, że Europa po raz pierwszy wypuści na rynek wspólne obligacje, a pomoc finansowa dla krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa zostanie przekazana w formie grantów, a nie pożyczek.

Dziennik „Washington Post” zwraca uwagę, że porozumienie budżetowe osiągnięto po trwającym 90 godzin maratonie negocjacyjnym, który doprowadził do wielu kompromisów. – Zwycięstwem Węgier i Polski jest rezygnacja w ostatecznym tekście z powiązania dostępu do funduszy z praworządnością – pisze waszyngtońska gazeta, przypominając, że oba kraje były krytykowane przez Brukselę za ograniczanie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Dziennik „The Wall Street Journal” ocenia, że wyniki szczytu w Brukseli prowadzą do pogłębienia integracji Europy. – Porozumienie stanowi znaczący krok w kierunku bardziej autentycznej unii fiskalnej – podkreśla „The Wall Street Journal”.

IAR

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*