Ukraina wzmocni region graniczący z Krymem i zreformuje Obronę Terytorialną

Lokalne władze obwodu chersońskiego na Ukrainie planują zwiększyć liczbę żołnierzy w regionie graniczącym z Krymem – poinformował w poniedziałek w wywiadzie dla LB.ua gubernator regionu Juri Gusiew.

Władze regionu Chersoniu zamierzają zwiększyć liczbę żołnierzy w rejonie. Gubernator Jurij Gusiew mówił o takich planach w wywiadzie dla  Lb.ua  , opublikowanym w poniedziałek 13 lipca.

„Pracujemy dziś również nad zwiększeniem fizycznej liczby żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie naszego regionu, także w regionie Chersonia”.

Gubernator poinformował też, że zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z propozycją wzmocnienia zabezpieczeń na południu Ukrainy.

„Zwróciłem się do aparatu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z propozycją zorganizowania osobnego, zamkniętego posiedzenia rady, poświęconego szeregowi działań na południu Ukrainy w celu zajęcia się zdolnościami sił zbrojnych i potencjalnymi wyzwaniami, związanymi z nimi, w tym zbliżającymi się dziś zmianami klimatycznymi, które utrudnią przetrwanie na północ od Krymu z powodu braku wody w Dnieprze ”- przekonywał Gusiew.

Ponadto jesienią planowane jest wspólne szkolenie z Estończykami w celu wzmocnienia obrony terytorialnej.

Zobacz też:  Ukraina: próby nowych rakiet kierowanych systemu Wiłcha-M zakończą się jeszcze w tym roku [ VIDEO]  

Gusiew przypomniał, że podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Estonii podpisano list intencyjny o współpracy z resortami obrony w zakresie obrony terytorialnej w obwodzie chersońskim, po którym rozpoczęto przygotowywanie wspólnego pilotażowego projektu obronnego. „Planujemy ćwiczenia na dużą skalę jesienią” – poinformował. Jednak dokładna data nie jest znana i zostanie ustalona z uwzględnieniem zbliżających się rosyjskich ćwiczeń wojskowych Kaukaz – 2020. Podczas wspólnych ćwiczeń ukraińska i estońska armia będzie ćwiczyć ochronę kluczowych obiektów w regionie Chersonia.

„Nasze ćwiczenia potrwają około miesiąca. Teraz, razem z Dowództwem Południowym i Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy, będziemy przyciągać zarówno rezerwę, jak i inne, niezbędne do skutecznej obrony regionu chersonia siły zbrojne. Gusiew zaznaczał, że plan obejmuje stworzenie obrony terytorialnej na wzór tej, która istnieje już w Estonii.

Według Gusiewa, Ministerstwo Obrony Ukrainy zobowiązało się do wydzielenia niezbędnej infrastruktury, aby pomieścić dodatkowe jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie.

Zobacz też:  Ukraina chce w ciągu paru lat stworzyć własny system obrony powietrznej o zasięgu 100 km  

  Wcześniej   były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie Ben Hodges spekulował, że jesienią pod przykrywką ćwiczeń Kaukaz – 2020 Rosja może próbować przejąć tamę w tym regionie, aby odblokować dopływ wody z Dniepru na Krym. Dowódca operacji Połączonych Sił Ukraińskich Serhij Najew przekazywał, że rzeczywiście na granicy administracyjnej z anektowanym Krymem znajduje się pewna liczba wojsk rosyjskich, ale obecnie nie ma zagrożenia ataku.

  Jak poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony  , prezydent Rosji Władimir Putin zarządził przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń gotowości bojowej jednostek wojskowych Południowego i Centralnego Okręgu Wojskowego, a także wybranych oddziałów podległych dowództwu centralnemu oraz powietrzno-desantowych i piechoty morskiej Floty Północnej i Floty Pacyfiku.

Tego samego dnia, w którym Rosja ogłosiła swoje plany ćwiczeń wojskowych, Ukraina ogłosiła, że również przeprowadzi manewry wojskowe, licząc na to, że wezmą w nich udział także ukraińscy partnerzy z NATO. Zaznaczono, że zapowiedzi te są odpowiedzią na planowane rosyjskie ćwiczenia na Kaukazie, a także „zabezpieczeniem przed jakąkolwiek eskalacją w ich rezultacie na wschodniej granicy” Ukrainy.

Szef ukraińskiej resortu obrony Andrij Taran powiedział na forum parlamentu, że ćwiczenia zostaną przeprowadzone pod koniec września br. na południu Ukrainy i będą obejmować strzelanie z systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

„Odpowiedź asymetryczna pokaże gotowość Sił Zbrojnych Ukrainy, by dać godną odpowiedź na wszelkie próby ze strony Federacji Rosyjskiej, by zaostrzyć sytuację lubrozpocząć działania wojenne na dużą skalę” –powiedział Taran. Minister dodał, że władze w Kijowie zaproszą też inne kraje NATO do udziału w tych manewrach.

Kresy.pl/LB.ua/Uawire

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!