Reuters: Turcja zdjęła weto z planów NATO dotyczących obrony Polski i krajów bałtyckich

NATO przyjęło swoje plany obronne dotyczące Polski i krajów bałtyckich – podała w czwartek agencja Reutera powołując się na urzędników z Litwy, Polski i Francji. Według agencji było to możliwe po cofnięciu weta w tej sprawie przez Turcję.

Jak podaje Reuters, plany obronne dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii pod nazwą „Eagle Defender”, których szczegóły są tajne, zostały opracowane po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Zatwierdzono je na szczycie NATO w Londynie w grudniu 2019 roku. Jednak planów nie uruchomiono, ponieważ nie zgadzała się na to Turcja.

Jak  pisaliśmy  , w zamian za poparcie tych planów Ankara domagała się większego wsparcia jej interesów przez kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chodziło m.in. o to, by NATO uznało kurdyjskie Ludowe Siły Obronne/Powszechne Jednostki Obrony (YPG) za organizację terrorystyczną.

W środę jeden z urzędników francuskiego ministerstwa obrony powiedział agencji, że Turcy wycofali już swoje obiekcje. Według innego z dyplomatów NATO Ankara uległa pod koniec czerwca pod presją ze strony pozostałych 29 członków NATO.

Przyjęcie planów potwierdzili też minister obrony Litwy Raimundas Karoblis i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji odmówiło w czwartek skomentowania tych doniesień.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. -AMERYKANIE- ZŁAMALI WSZELKIE USTALENIA -i PRZYJMUJAC do NATO te takie ważne strategicznie byłe ROSYJSKIE REPUBLIKI -i teraz -ONI -łamią wszelkie ustalenia PAKTU STANOWIĄCEGO ROSJA NATO ” chyba z 1997 roku -i od Majdanu i w 2014 roku od obalenia JANUKOWICZA atakując tak ROSJAN na TEJ tak PIĘKNEJ RUSI KIJOWSKIEJ UKRAINIE -którą też USA mogą tak uzbroić w Niezwykle GROŹNE dla ROSJAN SYSTEMY BRONI nawet i tej wysoko precyzyjnej Broni Konwencjonalnej jak drony uderzeniowe i różne inne -ale i w JASM podwieszane pod F-16 o Zasięgu 1000 KM z wymiennymi głowicami też na teko JADROWE 1 MGT 0,5 MEGATONY -Amerykanie -tak okupując PRIBALTIKE i UKRAINĘ -Śladami tamtych NIEMCÓW w DWÓCH POPRZEDNICH WOJNACH SWIATOWYCH ( do DRUGIEJ -wcześniej finansowanych z WALL STREET i WASZYNGTONU ) -łamią Wszelkie Ustalenia -i AMERYKANIE -SAMI wydają na siebie WYROK -ale -to też jest -Bardzo ZŁE i bardzo GROŹNE -że nasza Polska tak w tym pomaga !!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*