Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały w środę nowy film na temat opracowywanego programu Skyborg, sztucznej inteligencji, która ma umożliwić dronom wykonywanie dynamicznych decyzji w oparciu o zmieniające się warunki misji.
Amerykańskie Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL) opublikowało w środę wideo, dotyczące opracowywanego systemu Skyborg. AFRL kieruje rozwojem systemu, który został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w marcu 2019 roku. Lotnictwo zaprosiło wtedy do składania wniosków dotyczących prac nad integracją różnych systemów w prototyp bezzałogowego samolotu. W założeniu wielu wykonawców ma prezentować swoje projekty niezależnie od siebie.
Skyborg ma być systemem autonomicznym, który umożliwi Siłom Powietrznym eksploatację i utrzymanie tanich dronów, działających w systemie roju, które mogą udaremnić akcje przeciwników szybkimi, zdecydowanymi działaniami.
Zobacz też: Brytyjski rząd informuje o znaczących postępach w pracach nad rojami bezzałogowców
Nowe wideo systemu zawiera przykładowe wizualizacje wyglądu drona typu skrzydłowego, który AFRL po raz pierwszy pokazał publicznie w zeszłym roku. Konstrukcja, która ma wyraźne, ukryte cechy, ma centralnie osadzone główne skrzydło, a zamontowany u góry z tyłu kadłuba wlot powietrza zasila pojedynczy mały silnik odrzutowy z osłoniętym układem wydechowym.
Przekrój pokazuje modułową wnękę na sprzęt w górnej części kadłuba przedniego, w tym coś, co wygląda na czujnik, prawdopodobnie przeznaczony do przedstawiania systemu wyszukiwania i śledzenia w podczerwieni. Ten konceptualny samolot ma dwie wewnętrzne wnęki na ładunek pod kadłubem między trzykołowym podwoziem.
Od momentu pierwszego ogłoszenia projektu, siły powietrzne koncentrowały się w dużej mierze na celach Skyborga polegających na wykorzystaniu otwartej architektury i systemów modułowych, aby umożliwić szybkie wprowadzanie nowej funkcjonalności i możliwości w projekcie „roju dronów”. Film podkreśla także fakt, że systemy Skyborg mają działać na różnych platformach.
Zobacz też: Media: Turcja w posiadaniu dronów-samobójców działających w roju [ VIDEO]
AFRL informował w przeszłości, że początkowym celem jest przetestowanie systemu na mniejszym dronie typu skrzydłowego przed przejściem na drony wielkości myśliwca i że systemy mogłyby potencjalnie znaleźć drogę do załogowych samolotów, w których działałyby jak rodzaj wirtualnego drugiego pilota napędzanego sztuczną inteligencją.
Systemy i platformy je obsługujące mają być jak najtańsze. Drony skrzydłowe, którymi dysponują teraz amerykańskie Siły Powietrzne, mają być na tyle tanie, że dowódcy mogą je zatrudnić w sytuacjach, w których istnieje większe ryzyko, że nie wrócą z akcji.
Jeśli chodzi o autonomię, siły powietrzne chcą, aby Skyborg był w stanie samodzielnie wykonywać szeroki zakres zadań, od prostych rzeczy, takich jak start i lądowanie, po bardziej złożone funkcje, w tym dynamiczne podejmowanie niezależnych decyzji na podstawie różnych czynników sytuacyjnych lub z góry określonych celów. Drony Skyborg byłyby również w stanie działać w grupach połączonych w sieć z załogowymi statkami powietrznymi lub działać całkowicie swobodnie w trybie autonomicznym.