Wybory 2020. Andrzej Duda przedstawił program: „Spokojnie, wstaniemy z kolan!”

Wybory prezydenckie 2020 już w najbliższą niedzielę! Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda już miesiąc temu przedstawił program wyborczy na kolejną kadencję. Podkreślił, że osiągnięcia ostatnich 5 lat nie przepadną w kilka miesięcy w związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. – Nawet, jeśli dziś ktoś powie, że przez kryzys jesteśmy na kolanach, spokojnie, wstaniemy z kolan! Jeszcze Polska nie zginęła – grzmiał. Obiecał też nowe świadczenie: 1200 zł dla osób, które straciły pracę przez epidemię koronawirusa.

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda ogłosił miesiąc temu, podczas konwencji swój program wyborczy. Głównymi tematami telekonwencji były m.in.: wsparcie dla rodzin, silna gospodarka i utrzymanie miejsc pracy, świadczenia pomocowe na czas epidemii, rozwój funduszu medycznego czy rozwój wsi i przeciwdziałanie niedoborowi wody.

 Program wyborczy prezydenta Dudy 

Wśród punktów programowych pojawiły się także kwestie bezpieczeństwa i niezależność państwa oraz walka o prawdę historyczną i dobry wizerunek Polski za granicą. – Przez ostatnie 5 lat zdarzyło się wiele dobrego. Spełniły się marzenia zwykłych ludzi, o których słyszałem podczas spotkań z mieszkańcami Polski – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił m.in. o tym, jak bardzo cieszy się z tego, że „był częścią władz”, które wprowadziły trzynastą emeryturę. – Ogromnie jestem dumny z tego, że byłem częścią tych polskich władz, tej polskiej władzy wykonawczej, która razem z polską władzą ustawodawczą o nich pamiętają i wprowadziła te rozwiązania w postaci znaczącego wzrostu emerytur i rent, i w postaci także trzynastej, a mam cały czas nadzieję, że i czternastej emerytury, którą już z panem premierem Mateuszem Morawieckim zapowiadaliśmy, że zostanie ustanowiona – mówił prezydent.

Duda podkreślał także wagę interesu polskiego i polskiego przemysłu. – Nie chcemy tutaj sprzedawania polskich firm, pereł w koronie obcym podmiotom! My chcemy mieć polskie linie lotnicze. Niech nikt nie opowiada, nie waży się powiedzieć, że są nieopłacalne. Muszą być opłacalne, bo są wielką dumą polskiego państwa, są naszą wizytówką – grzmiał prezydent. – Koniec z polityką wstydu poprzednich lat. My mamy wielkie powody do dumy – powiedział prezydent, wymieniając m.in. kulturę, tradycję i wiarę.

 Obietnica nowego świadczenia. 1200 zł dla tych, co stracili pracę przez pandemię 

Prezydent mówił o podstawowych założeniach swojego programu. Pierwszy z nich dotyczy bezpieczeństwa. – Nie wycofamy się z programu 500 Plus. Dzisiaj w dobie wielu niepokojów ten program dla rodzin i stanowi fundament. To są pieniądze, które na pewno przyjdą. 500 zł jako dodatek na wychowanie dzieci – te pieniądze będą. Po to stworzyliśmy tę materialną bazę, abyście byli pewni. To sprawa honoru polskich władz – mówił.

Uspokajał też starszą część społeczeństwa. – Emeryci mogą być spokojni, 13. emerytura zostanie wypłacona również w roku przyszłym. Świadczenia dla niepełnosprawnych również zostaną utrzymane w takiej formie, jak ostatnio została przyjęta. Możecie się państwo nie martwić – zapewnił Duda. 

– Zasiłek dla bezrobotnych musi został podniesiony do wysokości 1300 zł i wypłacany dla wszystkich tych, którzy z powodu koronawirusa stracą pracę – zapowiedział. Ubiegający się o reelekcję prezydent mówił też o „dodatku solidarnościowym” dla każdego, kto stracił pracę w wyniku pandemii. – Na okres trzech miesięcy, po 1200 zł miesięcznie – zapowiedział. 

 Wybory 2020: pomysły na służbę zdrowia 

Prezydent zapowiedział również, że nie zgodzi się na prywatyzację polskiej służby zdrowia. – Chcę, żeby była pełna jasność: nie zgodzę się na prywatyzowanie tych placówek służby zdrowia, które dzisiaj są placówkami publicznymi, na ich komercjalizację i prywatyzację – zadeklarował prezydent na majowej konwencji.

Podkreślił, że potrzebna jest powszechnie dostępna dla wszystkich, dobrze funkcjonująca służba zdrowia. – I obowiązkiem państwa i polskiej władzy jest właśnie taką służbę zdrowia budować – mówił i dodał, że o to walczył także prezydent Lech Kaczyński, który sprzeciwiał się pomysłom rządów PO-PSL o jej prywatyzacji. – Uważam, że służba zdrowia powinna być publiczna z zapewnieniem w jak największym stopniu jak najlepszej techniki i technologii leczenia, jak najlepiej wykształconych i przygotowanych lekarzy, jak najlepiej wykształconego i przygotowanego personelu, a także jak najlepszego wyposażenia – mówił Andrzej Duda.

Zapewnił przy tej okazji, że tworzenie projektu ustawy powołania funduszu medycznego jest na ukończeniu. – To 3 mld zł na leczenie, także poza granicami kraju, chorób rzadkich – mówił. Duda podkreślał, że jest on potrzebny, aby „rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby te choroby rzadkie mogły być leczone także i poza granicami”. – Żeby te pieniądze były, żebyśmy mieli też pieniądze na rozwój nowoczesnej infrastruktury w polskich szpitalach. Dodatkowe pieniądze obok normalnych budżetów, którymi posługuje się na co dzień NFZ – dodał Duda.

Zaznaczył, że na fundusz medyczny zostanie przeznaczone 3 miliardy złotych. Prezydent zapowiedział też przekazanie prawie 6 mld na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej. Andrzej Duda podziękował też pracownikom służby zdrowia. – Jestem państwu bardzo wdzięczny. Chylę czoła nisko przed waszym bohaterstwem w wielu sytuacjach, przed waszą także cierpliwością i wyrozumiałością – mówił. Przyznał, że w ostatnim czasie brakowało różnego rodzaju wyposażenia medycznego. Zaznaczył, że to nie był jednak tylko polski problem. 

 Rynek pracy: „Skończyło się państwo z dykty” 

Kolejny filar programu Dudy to pomysły na rynek pracy. – Dziękuję wszystkim, którzy utrzymują miejsca pracy, którzy szukają rozwiązań by przetrwać ten czas kryzysu. Po to jest tworzona tarcza antykryzysowa, by pomóc tym najsłabszym, tym najdrobniejszym – mówił. – Cieszę się, że zdołaliśmy to wprowadzić. Ogólna wartość tarczy antykryzysowej to około 400 mld zł, to niewyobrażalna kwota wsparcia – mówił. Prezydent opowiedział, że dostał list od przedsiębiorcy, którzy wypełnił z siostrą wnioski o pomoc dla firm w ciągu 7 minut. – „Skończyło się państwo z dykty” – napisał do mnie – powiedział Duda. 

Ubiegający się o reelekcję prezydent podkreślał, że filarem polskiej gospodarki jest rolnictwo i rolnicy „potrzebują zwolnienia z KRUS, by było im lżej”. Zapewnił polskich rolników, że będzie robił wszystko, aby dopłaty bezpośrednie w Polsce były takie, jak średnia unijna. Duda wyrażał nadzieję, że branża turystyczna będzie mogła niebawem wrócić do normalnego funkcjonowania. Zapewnił, że władze będą robiły wszystko, aby ratować ją przed skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem.

Andrzej Duda mówił też o program retencji stworzonym przez resort gospodarki morskiej. Powiedział, że na ten cel przeznaczone zostanie przez najbliższe lata ponad 157 mln zł.

 „Epidemia pokazała, jak ważna jest siła państw narodowych w całej UE” 

Następnie prezydent przedstawił swoje postulaty w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i bezpieczeństwa środowiskowego. Mówił o roli NATO i Unii Europejskiej. – Dzisiaj obecne są wojska NATO w Polsce, my jesteśmy obecni w kontyngencie NATO w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności na Łotwie. Taka jest potrzeba, jesteśmy solidarni i odpowiedzialnie traktujemy nasze zobowiązania – zapewniał.

– Unia jest nam potrzebna. UE dała nam poczucie wolności, możliwość przemieszczania się, wiele możliwości wyborów. Chcemy, by istniała nadal, przyjazna i dobra, by budowała nasz potencjał, dobrobyt, przyszłość naszą i całej Europy. Ale ta epidemia pokazała, jak ważna jest siła państw narodowych w całej UE – przekonywał. Prezydent podkreślił, że zamierza kontynuować modernizację polskiej armii.

Zapowiedział też 304 mld zł na program „Czyste powietrze”, który jest realizowany do 2029 r. – Chodzi o ulgi podatkowe na termomodernizację budynków, na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, wymiana pieców na ekologiczne, chroniące przed zanieczyszczaniem powietrza – wyjaśnił. – Byłem i jestem wielkim orędownikiem programów i działań, które mają na celu zapewnienie czystego powietrza – zapewniał.

 Nietypowa konwencja 

Konwencja odbywa się w Hali Transcolor w Szeligach pod Warszawą bez udziału publiczności, a głównym bohaterem wydarzenia był Andrzej Duda. Nie było przemówień innych polityków. – Będzie to bardziej nowatorskie wydarzenie, będą łączenia przez internet, tak jak wielu Polaków dzisiaj pracuje – zapowiadał przed konwencją rzecznik prezydenckiego sztabu wyborczego Adam Bielan.

– To są bardzo przemyślane i dopasowane do współczesnych czasów propozycje konkretnych działań w kraju i na arenie międzynarodowej, które prezydent będzie chciał podjąć w drugiej kadencji, jeśli wyborcy udzielą mu mandatu. To będzie program dostosowany do współczesnych czasów – zachwalał z kolei program Andrzeja Dudy szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Polityk podkreślił, że Duda od pięciu lat odpowiada za Polskę i w tym czasie wypełnił „wszytko, co było jego zobowiązaniami wyborczymi”.

Źródło: PAP, TVP Info

Temperatura Morza Bałtyckiego rośnie, co pociąga za sobą niepożądane skutki. Jednym z nich jest przyspieszony rozwój i wzrost liczby niebezpiecznych bakterii przecinkowców, które mogą nawet zabić człowieka. Posocznice spowodowane przez jeden ze szczepów przecinkowca osiągają śmiertelność nawet 50 procent. To jednak ekstremalne przypadki, bo większość nadmorskich zakażeń przecinkowcami kończy się zatruciem pokarmowym.

Syn Edyty Górniak nie zapomniał o Dniu Ojca. 23 czerwca na swoim profilu na Instagramie zamieścił niecodzienne życzenia. Kilka dni temu jego tata, Dariusz K. wyszedł przedterminowo z więzienia. Mogłoby się wydawać, że to do niego Allan zwróci się w tym szczególnym dniu. Tymczasem jego syn opublikował w sieci zdjęcie ze swoją mamą i to do niej zwrócił się z życzeniami z okazji Dnia Ojca.

Mleko Łaciate, ale z chińską etykietą. Taki produkt trafił do jednego z hipermarketów Tesco w Polsce. Czy to oznacza, że produkcja popularnego w naszym kraju mleka została przeniesiona do Chin? Na szczęście nie. Prawda jest banalnie prosta, a wyjaśnienia w tej sprawie otrzymaliśmy od firmy Mlekpol – producenta tego mleka.

To miejsce przez lata kojarzone było z jednym z najstraszniejszych morderców w historii Polski – Leszkiem Pękalskim zwanym wampirem z Bytowa. Ale nowi właściciele chcą całkowicie je odmienić. Marcin Burandt (40 l.) wraz z żoną Sonią (27 l.) kupił dom w Osiekach (woj. pomorskie), w którym wychowywał się Leszek Pękalski. Budynek przejdzie kapitalny remont i otworzy się dla turystów.

Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej! Jak tylko Anna i Robert Lewandowscy dowiedzieli się, że znów można swobodnie podróżować, przyjechali do stolicy Polski. Wizyta nie mogła się oczywiście obyć bez rodzinnego spaceru w Łazienkach Królewskich. Ich miesięczna córeczka Laura mogła po raz pierwszy zobaczyć ten cudowny park.

Internauci w pogoni za „lajkami” są w stanie zrobić bardzo dużo. Jak się okazuje nawet… skrzywdzić własne dziecko. Na TikToku dużą popularność zyskuje ostatnio „idiotyczny trend”. Małe dzieci, często kilkumiesięczne, są nagle oblewane wodą przez rodziców. Oburzony tym jest poznański pedagog i socjolog. Zapowiada nawet pismo do ONZ!

To dobry czas dla miłośników grzybobrania. Wysokie temperatury i obfite deszcze sprawiły, że w lasach pojawiły się naprawdę dorodne okazy. W sieci zaroiło się od zdjęć prawdziwków, podgrzybków, kurek czy koźlarzy, którymi chwalą się internauci. Czy na taki wysyp grzybów nie jest jednak za wcześnie?

Sensacyjne odkrycie w Nowym Sączu (woj. małopolskie). Nieopodal ruin XIV-wiecznego zamku poszukiwacze skarbów odkopali skrzynię pełną skarbów. Należały one do sądeckich Żydów, jednak zagadką pozostaje, kto i dlaczego zakopał skarby w ziemi. Czy zrobili to ich właściciele, czy może Naziści, którzy w czasie wojny zamienili sądecki zamek w koszary.

Basia Kurdej-Szatan i jej mąż, Rafał Szatan już niedługo po raz drugi zostaną rodzicami. Tymczasem jeszcze przed narodzinami drugiego dziecka zdecydowali się na powiększenie rodziny. Ciężarna aktorka przedstawiła fanom na Instagramie nowego domownika. Uroczy szczeniak buldoga francuskiego skradł serca Basi i Rafała, oraz ich córki, Hani.

Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska są szczęśliwymi rodzicami dwóch córek. Są bardzo aktywni w mediach społecznościowych, zdecydowali się jednak nie upublicznić wizerunku swoich dzieci. Aż do teraz. W Dniu Ojca Maciej Dowbor pokazał zdjęcia z Janiną i Heleną. Internauci nie mają wątpliwości, że jego starsza córka to „wykapana babcia Kasia”.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*