Sondaż prezydencki: Duda i Trzaskowski zyskują, traci Hołownia

Andrzej Duda może liczyć w pierwszej turze wyborów prezydenckich na 42,7 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski na 26,6 proc. – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Wirtualnej Polski”. Obaj faworyci na urząd prezydenta RP zyskują w porównaniu z poprzednim badaniem.

Najnowsze badanie Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla „WP” wykazuje, że konieczna będzie druga tura wyborów, zaplanowana na 12 lipca. Na urzędującego prezydenta głos w I turze deklaruje 42,7 proc. (wzrost o 0,4 proc.). Rafał Trzaskowski także notuje wzrost (o 3,4 proc.). Traci z kolei Szymon Hołownia – jeszcze dwa tygodnie temu mógł liczyć na 11,4 proc. poparcia, obecnie jest to o 3,7 pkt proc. mniej.

Spadek poparcia notuje także Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego głos zadeklarowało 7,4 proc. badanych (o 1,9 pkt proc. mniej, niż w poprzednim sondażu). Piąte miejsce zajmuje Krzysztof Bosak (6,9 proc.), na kolejnych miejscach znajdują się Robert Biedroń (3,4 proc.) i Marek Jakubiak (0,1 proc.). 5,2 proc. ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos.

Udział w wyborach prezydenckich 28 czerwca zadeklarowało łącznie 64,2 proc. badanych. Na zadane pytanie odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło 21,4 proc. ankietowanych, z kolei 11,9 proc. – „raczej nie”.

Sondaż został zrealizowany w dniach 5-6 czerwca na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowi (CATI).

(IBRiS, „Wirtualna Polska”, kw)

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!