PSL chce stawiać PiS pod ścianą. Może im się udać?

– W Senacie można postawić Prawo i Sprawiedliwość pod ścianą i wprowadzić poprawki do ustawy wyborczej, by ją poprawić i zagwarantować rzetelne, dobrze przeprowadzone wybory prezydenckie – uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego w pracach nad tą ustawą potrzebna jest współpraca PiS i opozycji.

Szef ludowców na antenie TOK FM odniósł się do apelu przedstawicieli rządu, by w Senacie przyspieszyć prace nad ustawą o wyborach prezydenckich. Podkreślił, że „najważniejsze jest, by wybory zostały przeprowadzone „rzetelnie i dobrze”. W jego ocenie druga ustawa dotycząca wyborów uchwalona przez Sejm tego nie gwarantuje.

 Ustawa do poprawki 

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w środę odbyło się spotkanie w formule okrągłego stołu, wszystkich frakcji parlamentarnych, którego efektem jest zapowiedź dalszych spotkań poświęconych wypracowaniu kompromisu w sprawie poprawek do ustawy o głosowaniu hybrydowym w wyborach prezydenckich. Oznaczałoby to, że wybory odbędą się zarówno w lokalach wyborczych, jaki , że będzie możliwość głosowania korespondencyjnego. 

Teraz ustawa trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

– Spotkajmy się i ustalmy poprawki, które możemy przyjąć, które będą miały szansę przejść przez Senat i później być zaakceptowane w Sejmie, by poprawić tę ustawę – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że obecni na spotkaniu przedstawiciele PiS-u wyrazili gotowość” do pracy nad poprawkami w Senacie i przyjęciem ich w Sejmie.

 Trzeba stawiać warunki 

Zapytany, czy jego zdaniem PiS na pewno będzie chciało wprowadzać poprawki do ustawy w Senacie, skoro nie chciało wprowadzać ich w Sejmie i przegłosowało ustawę we wtorek w ciągu 24 godzin od złożenia projektu, Kosiniak-Kamysz ocenił, że w Senacie „można postawić PiS pod ścianą i regulować proces legislacyjny stawiając określone warunki”. Dodał, że opozycja w Sejmie nie ma takiej możliwości, bo tam większość parlamentarną ma PiS.

Szef ludowców ocenił, że PiS w sprawie rozwiązań dotyczących wyborów prezydenckich w okresie epidemii, powinien współpracować z opozycją, a tego nie robi.

– Więc trzeba stawiać ich pod ścianą, w Senacie można stawiać ich pod ścianą, nie dlatego, żeby ugrywać coś, czy wygrywać jakieś polityczne wojenki, (…) tylko po to, żeby wiedzieć, jak doprowadzić do wyborów, w których rzetelnie będziemy mogli podjąć decyzję wyborczą – powiedział Kosiniak-Kamysz.

W Sejmie z inicjatywy Lewicy odbyły się w środę rozmowy w ramach okrągłego stołu dotyczące wyborów prezydenckich, z udziałem polityków wszystkich klubów PiS, KO KP-PSL oraz koła Konfederacji. Rozmowy te mają być kontynuowane.

źródło: PAP

Tego nikt się nie spodziewał. Detektyw Krzysztof Rutkowski (60 l.) wraca do sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek. – Wkrótce nastąpi przełom – mówi Faktowi. I dodaje, że otrzymał tajemniczą wiadomość od więźnia z zakładu karnego na Mazowszu, która może być nowym dowodem w sprawie zaginięcia 19-latki z Gdańska.

Śledczy przeprowadzili sekcję zwłok 3,5-letniego Kacpra z Nowogrodźca, który zaginął 27 kwietnia. Rodzina nie traciła nadziei, że maluszek odnajdzie się cały i zdrowy. Po blisko dwóch tygodniach poszukiwań w sobotni poranek w Kwisie znaleziono zwłoki chłopczyka.

Strata dziecka to dla rodzica niewyobrażalna tragedia. Pani Joanna Wacyk (37 l.) już nigdy nie weźmie w ramiona ukochanego synka, nie zobaczy uśmiechu na jego twarzyczce. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Maleńkie ciało Kacperka (†3,5 r.) wyłowiono z rzeki Kwisy. – Że został znaleziony, to jest duża ulga dla mnie – mówiła przez łzy matka chłopca.

– Chcemy opowiedzieć tę historię, żeby nikt nie musiał cierpieć jak my – mówią bliscy Bartka Romanowskiego. Są w rozpaczy. Ich syn miał 17 lat i całe życie przed sobą. Zanim zdiagnozowano u niego ropień śródczaszkowy, młody mieszkaniec Sulikowa (woj. dolnośląskie) przez 10 godzin jeździł pomiędzy szpitalami. Bliscy są przekonani, że gdyby nie zwłoka w udzieleniu pomocy, nastolatek by dzisiaj żył.

Trwa wielkie odmrażanie Polski po tym, jak rząd wprowadził liczne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa: zamknął przedszkola, szkoły, pensjonaty i granice. Pojawiło się tak dużo nowych przepisów, wytycznych, nakazów i zakazów, że trudno się w nich połapać. Pomagamy je zrozumieć. Czy dzieci wyjadą na wakacje? Czy ochroniarz może zakazać wejścia do sklepu komuś, kto nie ma maseczki? Czy pomoc od ZUS trzeba będzie zwrócić? Fakt odpowiada na te i inne pytania naszych Czytelników.

Po 10 maja Polacy wciąż nie wiedzą, kto będzie prezydentem ani kiedy odbędą się wybory. Wiadomo jednak, że zmieni się oblicze obozu władzy. Wygląda na to, że Jarosław Gowin i jego ludzie nie będą już odgrywać istotnej roli w Zjednoczonej Prawicy. W sobotni wieczór do godz. 23 prezes PiS naradzał się ze Zbigniewem Ziobrą, szefem Solidarnej Polski, i Jackiem Kurskim, byłym prezesem TVP.

Niezwykły przelot nad Warszawą. Polskie myśliwce F-16 i MiG-29 eskortowały amerykański bombowiec B-1B stacjonujący w Europie w ramach misji Bomber Task Force. O tym wydarzeniu poinformował Szef MON Mariusz Błaszczak. Lot maszyn nad Warszawą wywoływał dreszcze u przechodniów. Ryk silników i widok wojskowych maszyn nad miastem był bardzo niepokojący.

– Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do Czech, Słowacji i Węgier. Ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże, jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych – stwierdził w wywiadzie dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Donald Tusk w najnowszym wpisie na Twitterze wbija szpilę PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu, którego plan wyborów 10 maja skończył się klapą. Głosowanie, choć formalnie nie zostało odwołane, nie zostało przeprowadzone. Z posta przewodniczącego EPP przebija też wyraźnie tęsknota za rodziną, z którą jest rozdzielony przez epidemię koronawirusa.

Adam Zdrójkowski nie ma teraz najlepszego czasu. Aktor niedawno stracił pracę w serialu „Rodzinka.pl”, w którym grał przez 9 lat. A teraz przez pandemię koronawirusa musiał zamknąć swój biznes. 19-latek ogłosił, że jego shot bar Rykowisko, zakończył działalność. Adam nie kryje, że jest niepocieszony takim obrotem spraw.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!