Dlaczego rezygnuje Karczewski, w poprzedniej kadencji marszałek Senatu? Oficjalnie: między innymi z powodu złej współpracy z obecnym szefem izby wyższej parlamentu, Tomaszem Grodzkim z Koalicji Obywatelskiej. Poza tym, polityk PiS chce wrócić do praktyki lekarskiej.
– Nie układa się współpraca z marszałkiem Grodzkim. Jesteśmy obydwaj chirurgami, lekarzami, więc myślałem, że będzie taka nić porozumienia, ale nie ma takiej nici porozumienia. Wszystko skalpelem zostało przecięte – przyznał Stanisław Karczewski w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM.
Jak stwierdził: – Źle współpracujemy i tyle. Już się z tym jakoś pogodziłem.
Co ciekawe, Karczewski zrezygnował… w dniu 62. urodzin Tomasza Grodzkiego.
Polityk PiS wraca do szpitala. „Jego akcje w partii spadły”. Marek Pęk faworytem Nowogrodzkiej
Karczewski powiedział, że chce wrócić do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, ale jednocześnie nie rezygnuje z bycia politykiem i nadal będzie senatorem. Wicemarszałkiem jednak już być nie zamierza.
Mówi kolega Karczewskiego z Senatu, przedstawiciel opozycji: – Staszek był obwiniany w PiS o utratę większości w Senacie. Jego akcje gwałtownie spadały, był na uboczu w partii. Od jakiegoś czasu nieformalnym liderem PiS w Senacie jest senator Marek Pęk. Karczewski był w jego cieniu. Być może Jarosław Kaczyński doszedł do wniosku, że trzeba sformalizować coś, co było nieformalne. Pozycja Marka Pęka naturalnie w hierarchii Senatu wzrasta.
Zapytaliśmy senatora Pęka, czy faktycznie zostanie wicemarszałkiem. Polityk PiS nie chciał potwierdzić tych – nieoficjalnych póki co – informacji.
Senat w tym tygodniu będzie pracować nad nowelizacją ustawy o wyborach prezydenckich uchwaloną przez Sejm. PiS obawia się, że marszałek Tomasz Grodzki będzie „przeciągał” pracę nad nowym prawem.
– Jestem pesymistą, bo Tomasz Grodzki udowodnił, że jako marszałek Senatu jest wiernym wykonawcą poleceń Borysa Budki, a myślę, że Platforma Obywatelska wyznaje zasadę” „im gorzej w Polsce, tym lepiej dla opozycji”. Obym się mylił. Zobaczymy, co zrobi marszałek Grodzki – mówił w środę rano w radiowej Jedynce europoseł PiS Adam Bielan.
Do senatorów KO, Lewicy i PSL zaapelował rzecznik rządu. – Naprawdę, szanowni państwo senatorowie, w tydzień solidnej pracy da się przeprowadzić taką ustawę i nawet jeżeli chcecie ją sprawdzić na 10 tysięcy różnych sposobów, tydzień to jest naprawdę wystarczający termin – powiedział Piotr Müller w rozmowie z Michałem Rachoniem w TVP Info.
WP.PL