Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich

Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego autorstwa posłów PiS został złożony w Sejmie w poniedziałek wieczorem 11 maja. We wtorek klub PiS złożył do projektu autopoprawkę, a także 21 poprawek. Swoje poprawki złożyły też kluby KO, Lewicy i PSL oraz koło Konfederacji.

We wtorek wieczorem Sejm uchwalił ustawę ws. organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich wraz z 21 poprawkami PiS i jedną poprawką Lewicy. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, 137 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu.

Uchwalona ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r., jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia, czyli tzw. tarczy 2.0 – wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

Zgodnie z ustawą kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę stwierdzającą nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez marszałka Sejmu w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.

Ustawa mówi, że „wyborca może głosować korespondencyjnie”. Głosowanie korespondencyjne ma być wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

Z kolei za granicą głosowania korespondencyjnego nie przeprowadza się w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia wyborów w takiej formie.

Rodzina 3,5-letniego Kacperka, którego ciało znaleziono w sobotę w Kwisie, przeżywa prawdziwy horror. Mama chłopca podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez biuro detektywistyczne Krzysztofa Rutkowskiego opowiedziała o szczegółach poszukiwań jej synka. Zdradziła, że jednym z kluczowych elementów była koparka, którą 3,5-latek miał się bawić w piaskownicy tuż przed zaginięciem. Zabawkę znalazł ojciec Kacpra na terenie ogródków. Są jednak wątpliwości, czy faktycznie była to koparka należąca do chłopca.

W tym tygodniu rząd zamierza ogłosić zniesienie kolejnych obostrzeń. Jak ustalił Fakt, poważnie rozważane jest otwarcie szkół. Nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale także starszych uczniów. Choć nie w całym kraju. Kluczem ma tu być liczba zachorowań. Placówki byłyby otwarte tam, gdzie chorych jest najmniej.

Krzysztof Rutkowski podczas konferencji prasowej opowiedział o kulisach poszukiwań 3,5-letniego Kacperka, którego zwłoki znaleziono w sobotę w Kwisie. Po zaginięciu dziecka pod adresem matki chłopca i jej partnera kierowane były najrozmaitsze oskarżenia i spekulacje. Detektyw ujawnił, że sprawdzone zostało logowanie komórki ojca Kacperka. Co wykazało?

Życie rodziny 3,5-letniego Kacperka, którego ciało znaleziono w sobotę w Kwisie, to od ponad dwóch tygodni prawdziwe piekło. W trakcie poszukiwań dziecka pod adresem matki chłopca i jej partnera kierowane były najrozmaitsze oskarżenia i spekulacje. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Krzysztofa Rutkowskiego zrozpaczona kobieta nie kryła rozgoryczenia.

Przez aplikację Glovo możemy zrobić zakupy w kilku sieciach handlowych bez wychodzenia z domu. Także w Biedronce, gdzie zakupy przez Glovo zrobimy obecnie w 16 największych polskich miastach. Sieć ogłosiła właśnie, że umacnia współpracę z aplikacją. Co to oznacza dla klientów? Już od 10 maja za pomocą Glovo można robić zakupy także w niedziele w sklepie internetowym Biedronka.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w Płocku. Na jednym z osiedli przy ul. Gałczyńskiego kobieta zostawiła w zamkniętym samochodzie 5-letniego syna. W tym czasie auto zaczęło płonąć. Na szczęście, w porę udało się go uratować. Ranny chłopiec trafił do szpitala.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Z tego założenia z pewnością wychodzi Anna Powierza, która bardzo dba o swoją aktywność fizyczną. Niedawno spotkaliśmy aktorkę podczas biegania. Anna wyglądała bardzo naturalnie, nie miała na twarzy makijażu. W takiej wersji dawno jej nie widzieliśmy, poznaliście ją?

Do śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę, 10 maja z samego rana na ul. Pocztowej w Kamieniu Wielkim pod Gorzowem (woj. lubuskie). 26-letni kierowca volkswagena z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn, z dużą siłą uderzył w przydrożne drzewo. Zginął tuż pod swoim domem.

Do tragicznego zdarzenia doszło w Pile (woj. wielkopolskie). W jednym z mieszkań przy ul. Swojskiej znaleziono ciało 22-latki. Nie wiadomo, jaka była bezpośrednia przyczyna śmierci. W sprawie zatrzymano już 23-letniego partnera kobiety – informują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

W Polsce odnotowano blisko 16 tys. przypadków zakażeń koronawirusem oraz 800 zgonów. Do tej pory wyzdrowiało 5 698 osób. Na świecie jest już blisko 4 miliony osób zakażonych groźnym wirusem. W Nowym Jorku zmarło troje małych dzieci z powodu tajemniczego schorzenia wiązanego z koronawirusem. Według stanu na sobotę ponad 73 dzieci cierpiało na rzadkie schorzenie przypominające zespół wstrząsu toksycznego i chorobę Kawasakiego.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*