“Wirus nie może zabić demokracji”. Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową wobec Polski

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski. Chodzi o uchwaloną w grudniu tzw. ustawę kagańcową, która zdaniem KE podważa niezależność polskich sędziów i może prowadzić m.in. do “politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych”.

Procedura naruszeniowa w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów (tzw. ustawa kagańcowa) została uruchomiona w środę 29 kwietnia. Poinformowała o tym wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

– Państwa członkowskie mogą reformować swój wymiar sprawiedliwości, ale muszą to robić bez łamania unijnych traktatów. Wszczęliśmy dziś postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, bo są do tego mocne podstawy prawne. Istnieje wyraźne ryzyko, że przepisy dotyczące systemu dyscyplinarnego wobec sędziów mogą być wykorzystane między innymi do politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych – oświadczyła Jourova.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej powiedziała, że polskie przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa Unii Europejskiej. Strona polska ma dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli rozmowy KE i polskiego rządu nie przyniosą rezultatu, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Jourova powtórzyła też to, co mówiła już na początku kwietnia w wywiadzie dla “Die Welt”. – Wirus nie może zabić demokracji – wzmocniła teraz przekaz wiceszefowa KE.

Czym jest tzw. ustawa kagańcowa?

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku Polska przyjęła nowelizację ustawy – prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną wobec sędziów m.in. za kwestionowanie powołania sędziego z rekomendacji nowej KRS. Twórcy nowelizacji ustawy twierdzą, że nowe przepisy mają na celu uporządkowanie zagadnień ustrojowych związanych z wymiarem sprawiedliwości, z kolei krytycy wskazują, że są one niezgodne z konstytucją i uderzają w zasadę trójpodziału władzy. Tzw. ustawa kagańcowa weszła w życie w lutym 2020 roku. 

GAZETA.PL

Więcej postów