Przed nami gorący czas w Sejmie. Tuż po świętach posłowie mają zająć się kontrowersyjnymi projektami ustaw. Posiedzenie przewidziano na 14-15 kwietnia. Pod obrady trafią między innymi ustawy dotyczące podwyżek dla nauczycieli, aborcji, udziału dzieci w polowaniach, czy odszkodowań za czas Holocaustu.
Na pierwszym poświątecznym posiedzeniu Sejmu w dniach 15-16 kwietnia posłowie zajmą się ważnymi projektami obywatelskim.
STOP 447
Inicjatywa Ustawodawcza „STOP 447” będzie protestowała przeciwko zaspokojeniu roszczeń ocalałym z Holokaustu. Projekt ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego – projekt skierowany do Sejmu przez Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Pełnomocnik Inicjatywy Ustawodawczej „STOP 447”, jest to odpowiedź na amerykańską ustawę Just 447 z 2018 roku o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat. W projekcie zaproponowano wprowadzenie zakazu podejmowania „jakichkolwiek działań zmierzających do zaspokojenia” roszczeń, co miałoby być zagrożone karą od 3 do 25 lat więzienia.
Skąd pieniądze dla nauczycieli?
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zmian dotyczących źródeł finansowania wynagrodzeń nauczycieli. Projekt ustawy zakłada, że całość środków na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach i przedszkolach pochodzić ma z dotacji celowej budżetu państwa. Jednocześnie, inaczej niż w jest w przypadku subwencji, samorządy nie mogłyby przekazanych im środków wydać na inny cel niż płace nauczycieli. Zmiana mechanizmu finansowania wynagrodzeń nauczycieli na proponowaną w projekcie oznacza konieczność zwiększenia środków na ten cel w budżecie państwa. Według ZNP, wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy.
Powrót dyskusji o aborcji
Do Sejmu wróci też projekt „Zatrzymaj aborcję” oraz zmiana kodeksu karnego wprowadzająca karę za szerzenie edukacji seksualnej w szkołach. Projekt zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W uzasadnieniu projektu wskazano, że prawo winno zapewnić ochronę życia człowieka od jego początku aż do naturalnej śmierci. „Uchylenie dopuszczalności aborcji eugenicznej wydaje się oczywiste w czasie, gdy państwo na mocy Konstytucji (art. 68 ust. 3) ma obowiązek objąć chore dzieci pomocą lekarską, psychologiczną i materialną, zmierzającą do zapewnienia im możliwości rozwoju i integracji społecznej” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Dzieci na polowanie
Obecnie udział dzieci w polowaniach jest zakazany, nowelizacja ustawy ma to zmienić. Pomysłodawcy zmian przekonują, że chodzi m.in. o „umożliwienie rozwoju zainteresowań dzieci, spędzenia wspólnego czasu, a w szerszym kontekście także zapewnienie rodzicom i opiekunom prawnym dzieci realizacji władzy rodzicielskiej lub sprawowanej opieki (…)”. W uzasadnieniu projektu ustawy autorzy przypominają, że w obecnym stanie prawnym udział dzieci na polowaniach kwalifikowany jest jako występek.
– Stan ten kłóci się z wieloletnią tradycją łowiecką, w której dzieci od najmłodszych lat brały udział w polowaniach, zainteresowane pasjami rodziców. Wielu myśliwych będących rodzicami lub opiekunami prawnymi chce je przekazać młodszym pokoleniom – twierdzą pomysłodawcy ustawy.
Pomysłodawcy chcą też umożliwić udział dzieci w polowaniach.