Kongresmen USA: Xi powiedział Macronowi, że wyśle Francji maski w zamian za wdrożenie 5G z Huawei

Znani kongresmeni Partii Republikańskiej twierdzą, że Chiny próbują wykorzystać udzielanie Francji pomocy w walce z koronawirusem, oczekując w zamian możliwości wdrożenia w tym kraju technologii 5G przez Huawei.

Kilka dni temu w rozmowie ze stacją Fox News, republikański kongresmen ze stanu Tennessee Mark Green podkreślał, że Stany Zjednoczone powinny mieć własną, niezależną infrastrukturę do produkcji sprzętu medycznego, w tym respiratorów oraz odzieży i sprzętu ochronnego. Uważa, że może to być forma zaplecza produkcyjnego, uruchamianego w razie konieczności. Powołał się na przykład utrzymywania zakładu, zdolnego do produkcji baryłek na ropę w sytuacji awaryjnej.

 – Nasz łańcuch dostaw medycznych jest teraz sprawą bezpieczeństwa narodowego  – powiedział kongresmen.  – Musimy zwiększyć nasze zapasy strategiczne i rozproszyć je. 

Zdaniem Greena, poleganie na Chinach, „które zaczęły z tym całym wirusem” w kwestiach dostaw sprzętu medycznego powinno doprowadzić do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Jednocześnie obarcza za wszystko odpowiedzialnością prezydenta Chin, Xi Jinpinga i twierdzi, że w pewnym sensie Pekin trzyma świat „na muszce”. Kongresmen twierdzi, że w rozmowach z niektórymi państwami Chiny uzależniają udzielenie pomocy na olbrzymią skalę od przyznania Chińczykom pewnych profitów, zasadniczo w kwestii wdrażania technologii 5G.

 – We Francji, powiedziano nam wczoraj na telekonferencji, że [prezydent Francji Emmanuel] Macron rozmawiał z [chińskim prezydentem] Xi. Macron poprosił o miliard masek, a Xi powiedział: „Damy je wam, jeśli wdrożycie 5G z Huawei –  oświadczył Green.  – Takie właśnie są Chiny i czas, żeby świat się obudził i to dostrzegł –  dodał polityk.

We must increase our strategic stockpiles and fix our reliance on China– the country that started this virus– for our Nation’s supply of medications and medical supplies. Joined  @LelandVittert   on  @ANHQDC   to discuss:  pic.twitter.com/EXqe6C5Jut   — Rep. Mark Green (@RepMarkGreen)  April 4, 2020  

Jak dotąd, najwyraźniej żadne oficjalne źródło nie potwierdza, żeby tego rodzaju propozycja ze strony Xi padła w jego rozmowie z prezydentem Francji.

Również na antenie stacji Fox News Kevin McCarthy, inny czołowy republikański kongresmen, były lider większości Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów powiedział, że na polecenie Xi Chińczycy przejęli jedną z fabryk produkujących medyczny sprzęt ochronny, żeby przekazać ją Francji, oczekując w zamian szerokiego dopuszczenia koncernu Huawei na rynek francuski. Polityk powoływał się na szefa jednej z większych amerykańskich firm.

Przywoływana jest też opinia amerykańskiego prokuratora generalnego, Williama Barra, który uważa, że Chiny są czołowym krajem świata w obszarze technologii 5G i chciałyby poszerzyć swą dominację poprzez utworzenie swoich sieci w innych krajach. Zdaniem Barra, takie sieci tworzone przez Huawei niosą z sobą znaczące ryzyko w zakresie bezpieczeństwa.

Przeczytaj:  Chiny szykują polityczną ofensywę w Europie – testem kwestia sieci 5G 

Część francuskich mediów, m.in. serwis Valeurs Actuelles wyraźnie powątpiewa w twierdzenia amerykańskich polityków i zastanawia się, czy mogłaby to być dezinformacja ze strony obozu rządzącego w USA. Miałoby to wynikać ze świadomości z tego, że Waszyngton zdaje sobie sprawę, że to Stany Zjednoczone mogą najbardziej ucierpieć z powodu epidemii koronawirusa, znacznie bardziej niż Chiny i w związku z tym muszą podjąć jakieś kroki kontrujące działania Chin.

Zobacz:  Ambasador ChRL odpowiada Mosbacher: USA rozsiewają wirus polityczny, Polska doceniła działania Chin 

W lutym br., Macron zaprezentował strategię obronną Francji jako jedynego mocarstwa jądrowego w UE.  Jak pisaliśmy  , prezydent Francji powiedział m.in., że jeśli UE ma się stać podmiotem globalnego bezpieczeństwa, to musi musi zbudować własny, autonomiczny system 5G, dysponować własną „chmurą”, a także położyć własne kable komunikacji podmorskiej.

Fox News / twitter.com /  theblaze.com   /  valeursactuelles.com   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*