Obrady Sejmu. Czy zapadnie decyzja w sprawie głosowania korespondencyjnego? Relacja

W poniedziałek, o godz. 10 Sejm wznowił przerwane w piątek obrady. Posłowie zapoznają się z aktualnymi informacjami premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Mają też zdecydować o wprowadzeniu projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego do porządku obrad.

 Obrady Sejmu dotyczące aktualnej sytuacji w związku z koronawirusem można obejrzeć tutaj.

 11:30  Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił propozycje PSL dotyczące walki z koronawirusem. Lider PSL mówił o „utrzymaniu sprawności służby zdrowia i dodatkowym jej zabezpieczeniu”, „prawdziwej tarczę antykryzysowej”, ze zwolnieniem z ZUS-u każdej firmy i „pakcie solidarności” pomiędzy opozycją i rządzącymi na okres kilku miesięcy.

 11:10   – Prawdziwi bohaterowie są gdzie indziej, w szpitalach, w sklepach i wszędzie tam, gdzie pracuje się w trudnych warunkach. Myślałem, że dziś usłyszę od pana, jaka będzie i kiedy prawdziwa pomoc, co z działalnością handlową w kolejnych tygodniach? Na te pytania nie usłyszeliśmy odpowiedzi – mówił w Sejmie lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

 10:47  Głos zabrał przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej – Borys Budka.  – Gdzie byliście, gdy chcieliśmy dać 20 mld na służbę zdrowia? Zamiast rozmawiać o dobrych propozycjach, wolicie zmieniać prawo wyborcze – mówił Budka.

– To sytuacja niebywała, że w sytuacji kryzysu, prawdopodobniej największego od II wojny światowej – pan nawet kłamie naszych partnerów z Unii Europejskiej. Na Boga, porzućmy tę narrację! Polscy przedsiębiorcy i lekarze czekają na konkretną pomoc. Bądźcie choć raz uczciwi! – zwrócił się do przedstawicieli rządu.

 10:40  Premier mówił też o pomocy z funduszy unijnych w związku z koronawirusem. – Unia Europejska musi zbudować bardzo odważny pakiet, musimy wrócić do polskich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, od śladu węglowego czy od wielkich korporacji międzynarodowych. Te wpływy do budżetu UE mogą spowodować, że zwiększy się on o dziesiątki miliardów rocznie na walką z koronawirusem – tłumaczy premier.

 10:23  Premier podkreśla, że wraz z ekspertami rząd analizuje różne modele rozwoju epidemii. – Modelowanie obarczone jest marginesem błędu – dodał Mateusz Morawiecki. – Chcemy wypłaszczać krzywą zachorowań – zaznaczył.

 10:20  – Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedur. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem” – zaznaczył premier Morawiecki.

 10:15  Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. 

– Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami – gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie – mówił w w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 10:00  Rozpoczęły się obrady Sejmu.

Ministerstwo zdrowia opublikowało zasady pochówków zmarłych z powodu zarażenia koronawirusem. Odradza mycie i ubieranie zwłok, a zaleca jedynie ich dezynfekcję. Odkażana ma być także trumna, a zwłoki mają być umieszczane w specjalnych workach. Pracownicy prosektorium i domów pogrzebowych muszą być wyposażeni w środki ochrony. Pogrzeby będą odbywać się często bez udziału rodziny, która po kontakcie z zakażonym przebywa w obowiązkowej kwarantannie.

Koronawirus nie daje za wygraną. Przed nami kolejny dzień walki z pandemią, z którą zmaga się ponad 200 państw. W Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u przeszło 3,6 tys. osób, a ponad 79 zmarło z powodu wirusa. Na świecie wzrasta liczba zachorowań, ale w niektórych państwach można zaobserwować zahamowanie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z kolei wzrost liczby zgonów w Wielkiej Brytanii doprowadził do tego, że ludzie zaczęli poważniej podchodzić do zaleceń związanych z epidemią. Z tego kraju pochodzi też najmłodsza ofiara koronawirusa – 5-letnie dziecko.

W dzień walka o każdy oddech, nocą potężna gorączka i strach przed śmiercią. Czy to już koniec? Czy nie ma dla mnie ratunku? Czy wyzdrowieję? Kiedy to się skończy? Takie pytania leżąc w zielonogórskim szpitalu zakaźnym zadawał sobie Mieczysław Opałka (66 l.) z Cybinki w Lubuskiem. To pierwszy Polak, u którego testy wykazały zakażenie koronawirusem. Na szczęście pokonał chorobę!

Ten film został udostępniony na Facebooku przez tysiące osób. Pacjent oddziału wewnętrznego ze Szpitala Miejskiego w Sosnowcu apeluje w nim o pomoc. Oddział w zeszły piątek został poddany kwarantannie. – Na całym oddziale jest tylko jedna pielęgniarka, a pacjenci nie są oddzieleni od tych z koronawirusem – mówi mężczyzna nagrywający filmik. Szpital wydał oświadczenie w sprawie filmu i punkt po punkcie wyjaśnia zarzuty stawiane przez pacjenta.

Koronawirus we Włoszech. W ciągu doby zmarło 681 osób zakażonych koronawirusem – poinformowano w sobotę w Rzymie. W Polsce trudno w to uwierzyć, ale dla Włochów to… niska liczba. Ten bilans zgonów jest znacznie niższy niż od liczby ofiar sięgających prawie tysiąca, podawanych w poprzednich dniach. Liczba ta nie świadczy o wygaszaniu epidemii, ta wciąż trwa, ale potwierdza, że polityka izolacji przynosi pierwsze efekty i pomaga w powstrzymywaniu choroby!

Biedronka i Lidl ogłosiły, że w związku z tymi zmianami wprowadza zmiany w godzinach otwarcia swoich sklepów. Już od 2 kwietnia w Biedronce zakupy można robić od 6 do 24. Podobne zmiany w swoich sklepach wprowadził także Lidl. W sklepach Biedronki jeszcze większe zmiany pojawią się przed świętami Wielkanocnymi! Czy dzięki temu uda się wszystkim zrobić zakupy?

Tragiczne zdarzenie przed sklepem w Tarnowskich Górach (woj. śląskie). W czasie specjalnych godzin wyłącznie dla seniorów przed budynkiem zasłabł starszy mężczyzna. Świadkowie próbowali mu pomóc. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Niestety, starszego mężczyzny nie udało się uratować.

Koronawirus w natarciu. Wszystkie służby w Polsce starają się pracować w nadzwyczajnym trybie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w sobotę o skali zamówień publicznych, które mają ratować polską służbę zdrowia i samych pacjentów. Ujawnił, ile Polska zamówiła respiratorów, masek i testów. Szumowski przestrzegał Polaków przed nieroztropnym podchodzeniem do epidemii koronawirusa. Podawał liczby i fakty, z których warto zdawać sobie sprawę. Przyznał, że mamy za mało sprzętu ochrony osobistej w polskich szpitalach, ale trwają zabiegi, aby to jak najszybciej zmienić.

Mamy pandemię koronawirusa, a rząd PiS jest głuchy na argumenty przeciwników organizacji wyborów prezydenckich 10 maja. Rządzący nie chcieli najpierw słuchać specjalistów, wieszczących epidemiczną katastrofę przy urnach. Teraz, gdy władza umyśliła sobie, że głosowanie może odbyć się korespondencyjnie (czyli na kartkach odbieranych przez Pocztę Polską), partia Jarosława Kaczyńskiego ignoruje skargi listonoszy. Tymczasem Fakt informował już, że z majowym plebiscytem może być nie lada problem, bo pocztowi związkowcy grożą buntem! Dziś okazuje się, że nie były to czcze pogróżki. Listonosze naprawdę przestają odwiedzać nasze domy i skrzynki! Nie trudno się dziwić, że w tej atmosferze do dymisji podał się prezes Poczty Polskiej.

Koronawirus, który rozprzestrzenia się w Polsce, jest poważnym zagrożeniem. Wielu rodaków nadal jednak bagatelizuje całą sytuację. Niektórzy za nic mają obostrzenia wprowadzone przez władze i wpadają w wir przedświątecznych zakupów. Na nic zdają się prośby ministrów, lekarzy, czy nawet Episkopatu, który apeluje o to, by roztropniej podchodzić do kwestii obrządku i tradycji. Tymczasem Polacy na warszawskich bazarkach szukają palm wielkanocnych…

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*