Koronawirus a Wielki Tydzień. Kościół radzi, jak go spędzić

Rozpoczął się Wielki Tydzień. – W obecnej sytuacji jest on szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku. Przeżywamy w nim najistotniejsze prawdy wiary – mówi bp Artur Miziński. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zachęca wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie.

Sekretarz Episkopatu przypomniał, że z powodu rygorów i ograniczeń sanitarnych,  Wielki Tydzień i kończące go Triduum Paschalne  , większość wiernych będzie przeżywała bez obecności na Mszach św., liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościołach.

– Ta sytuacja nie może nas uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się duchowo w modlitwę Kościoła w naszych domach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe prowadzone ze świątyń – apeluje bp Miziński.

Hierarcha nawołuje do odprawiania nabożeństw  Gorzkich Żali i  Drogi Krzyżowej  , odmawiania różańca i czytania  Pisma Świętego  . – Nawet jeśli transmisje nigdy nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów, to niech w tych dniach wzbudzają w nas pragnienie i tęsknotę za realnym spotkaniem z Chrystusem szczególnie w sakramencie pojednania i pokuty oraz Eucharystii – podkreślił.

Biskup Miziński wspomina o nowatorskich inicjatywach duszpasterzy, z których mogą skorzystać wierni. Z zaznaczeniem, że będzie się to odbywało “z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii”.

Bp Miziński podkreślił, że ważne jest, by w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, przekazywać prawdy wiary dzieciom i młodzieży. – To zadanie staje szczególnie przed rodzicami i opiekunami, którzy dając świadectwo własnej wiary i przeżywania czasu paschalnego zachęcają swoje dzieci do uczestnictwa w modlitwie. Objaśniajmy im znaczenie symboli i znaków związanych z Triduum Paschalnym, zapraszajmy do zaangażowania – dodał.

Sekretarz Episkopatu zachęcił do tego, by w Wielki Czwartek szczególnie modlić się w intencji swoich duszpasterzy, a w Wielki Piątek adorować krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu.

– W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa, obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa w liturgii Męki Pańskiej poprzez transmisje, włączmy się w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Watykanu. W tym roku, z powodu epidemii, nie możemy święcić pokarmów w Wielką Sobotę. Zamiast tego zachęcam, by ojciec rodziny lub inna osoba, pobłogosławili je w Niedzielę Wielkanocną. Treść takiego błogosławieństwa jest m.in. na stronie Episkopatu Polski (   episkopat.pl  ) i stronach diecezjalnych – wskazał.

Bp Miziński zwrócił się również z prośbą o pomoc osobom starszym, samotnym, będącym w kwarantannie i izolacji. – Pamiętajmy o tych, którzy potrzebują w tym czasie naszego szczególnego wsparcia i modlitwy, także o lekarzach, pielęgniarkach i pracownikach medycznych oraz o chorych, zmarłych i ich rodzinach – powiedział.

– Kulminacją liturgii Wielkiego Tygodnia jest Wigilia Paschalna i Msza Św. rezurekcyjna w wielkanocny poranek, które przynoszą radość zmartwychwstania, czyli zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem. W najbliższych dniach Kościół poprzez liturgię chce wlewać w nasze serca nadzieję, dawać pokój i pocieszenie; chce ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i naszą przyszłość – podkreślił sekretarz Episkopatu.

FAKT.PL

Więcej postów