Pentagon: ruch wojsk amerykańskich poza krajem wstrzymany do 60 dni. Tylko nie w Polsce?

minister obrony Mark Esper

Z powodu koronawirusa Pentagon wstrzymał na okres do 60 dni ruch wszystkich wojsk amerykańskich poza granicami USA – poinformował w środę minister obrony Mark Esper.

„Chodzi o zapewnienie, by nie przywlekać koronawirusa do kraju, zakażając innych, by nie rozprzestrzeniać tego wirusa w wojsku” – powiedział szef Pentagonu.

Wstrzymanie ruchu obowiązuje wojskowych, personel cywilny oraz członków rodzin. Wyjątek – zastrzegł w rozmowie z Reutersem Esper – stanowi wycofywanie wojsk z Afganistanu, które będzie odbywać się zgodnie z planem, w myśl porozumienia pokojowego, zawartego z afgańskimi talibam.

Do środy Pentagon poinformował o łącznie 227 wykrytych przypadkach koronawirusa wśród amerykańskich żołnierzy na świecie.

We wtorek poinformowano, że czterech żołnierzy biorących udział w prowadzonej przez NATO w Afganistanie operacji Resolute Support jest zainfekowanych.

Najwyższy rangą dowódca sił zbrojnych USA gen. Mark Milley ocenił we wtorek, że biorąc pod uwagę doświadczenia innych państw, epidemia nowego koronawirusa może potrwać do lipca.

Defender-Europe 20 w Polsce

Pod koniec lutego dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Był to oficjalny początek ćwiczenia Defender-Europe 20 w naszym kraju. Będzie to największy od 25 lat przerzut wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw gospodarzy do ich przyjęcia. W ćwiczeniach na przełomie kwietnia i maja weźmie udział łącznie około 37 000 żołnierzy, z których 20 000 zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

PAP / FORSAL.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*