Uda się zwalczyć koronawirusa do świąt? Duda odpowiada

Kiedy uda się w Polsce zmniejszyć liczbę nowych zachorowań na koronawirusa i zapanować nad epidemią? To pytanie zadają sobie wszyscy. Czy prezydent ma na ten temat szczegółową wiedzę i potrafi udzielić na nie odpowiedzi? Internauci zapytali o to Andrzej Dudana Facebooku. Oto, co odpowiedział!

Andrzej Duda został zapytany na wstępie Q&A na Facebooku (formuła polegająca na tym, że Andrzej Duda odpowiada na zadane mu wcześniej przez internautów pytania), czy uda się zwalczyć koronowirusa do Wielkanocy. – Nie jestem lekarzem, nie jestem specjalistą z tej dziedziny, ale nikt nie powiedział mi jeszcze, że zdołamy zwalczyć wirusa do Wielkanocy – przyznał prezydent. Jednocześnie wyraził nadzieję, że „przy dobrej dyscyplinie i dobrym szczęściu uda się zmniejszyć dzienną liczbę zachorowań”.

Pytany o to, jak się czuję, wyznał, że „jestem zdrowy, ale sytuacja nie jest łatwa”: – Nie mogę powiedzieć, że jestem wyluzowany ani wypoczęty. Jest duże spięcie i adrenalina. Prowadzimy rzecz bardzo ważną. Nigdy nie miałem w życiu z czymś takim do czynienia. To godzina próby dla mnie jako człowieka, polityka, czy podołam temu zadaniu. Jakoś sobie radzimy. Proszę was o wiele odpowiedzialności. Dodał, że kwestii pandemii podchodzi „super poważnie”.

Doradził też internautom, aby słuchali lekarzy i nie ulegali emocjom na skutek niesprawdzonych informacji niepochodzących z oficjalnych źródeł. Podkreślił, że jest wiele znaków zapytania związanych z pandemią, ale jedno jest pewne: koronawirus wywołał kryzys.

– Podjęliśmy takie, a nie inne zasady, aby ratować zdrowie i życie ludzi. Przede wszystkim życie. Widząc, co się dzieje we Włoszech – jest tam wysoka zachorowalność – nie chcieliśmy popełnić błędów. Dlatego podjęliśmy zdecydowane środki – powiedział Andrzej Duda.

„W tej chwili jestem absolutnie skoncentrowany na tym, co dzieje się tu i teraz, co może dziać się ze zdrowiem Polaków w przyszłości; to najważniejsza kwestia” – podkreślił. Andrzej Duda stwierdził, że wiele z jego planów będzie trudnych do realizacji. „Chciałem bardzo obniżać podatki. Chciałem obniżenia podatku VAT. Chciałem tworzyć jeszcze większe szanse dla młodych ludzi” – zaznaczył.

Przypomniał, że m.in. został już do zera obniżony podatek dochodowy dla młodych. „Młodzi nie płacą podatku, ale co będzie się działo z polską gospodarką, nie potrafię na to w tej chwili odpowiedzieć. Jakie będą nasze możliwości, kiedy skończy się czas epidemii i przyjdzie czas na to, żeby odrabiać straty, nie potrafię w tej chwili powiedzieć” – przyznał prezydent.

Zapewnił, że walczy, aby straty wynikające z pandemii koronawirusa były w Polsce jak najmniejsze. Ocenił, że tę kwestię podobnie traktują również politycy opozycji. „Dzisiaj mieliśmy spotkanie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Widzę, że także przedstawiciele opozycji poważnie do tego podchodzą” – zauważył. Ocenił, że to dobra postawa, ponieważ trzeba będzie wypracować wspólnie rozwiązania minimalizujące skutki pandemii.

„Co pokaże przyszłość – zobaczymy. Dzisiaj musimy się starać, aby była ona po prostu jak najlepsza, przede wszystkim jak najbezpieczniejsza, aby jak najwięcej ludzi spokojnie przetrwało ten bardzo trudny dla nas wszystkich czas” – zaznaczył.

Ile osób w Polsce zachorowało na koronawirusa?

Jak poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowa, w Polsce 1138 osób jest obecnie hospitalizowanych w związku z koronawirusem; a 55301 objętych jest kwarantanną. Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 692 osób; osiem zmarło.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*