Koronawirus w Polsce. Nie jest kwestia „czy?”, tylko „kiedy?”

Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa Korea Południowa i USA odłożyły na inny, ale nie ustalony jeszcze termin wspólne wiosenne manewry wojskowe – poinformowało w Seulu wspólne dowództwo obu armii.

Przedstawiciele USA wezwali wojskowych do ograniczenia podróży do Republiki Korei dla wszystkich żołnierzy i cywilów związanych z Departamentem Obrony.

Dowództwo amerykańskiego kontyngentu w Korei Płd. poinformowało, że pozytywny wynik dał test, przeprowadzony u 23-letniego żołnierza USA, który został objęty kwarantanną w swoim miejscu zamieszkania poza bazą. Zakażony żołnierz przynależał do Camp Caroll niedaleko południowo-wschodniej części Daegu.

Wcześniej w Europie koronawirusa wykryto w Austrii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Grecji i Hiszpanii. Najgroźniejsza sytuacja jest teraz we Włoszech, gdzie liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła do 400. Władze na wszelkie sposoby próbują zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii.

Ogłoszono również, że co najmniej do 5 marca w amerykańskim garnizonie w Vicenzie we Włoszech, gdzie stacjonuje 173. Brygada Powietrznodesantowa, będą zamknięte przedszkoly, szkoły, obiekty sportowe., kościoły i inne miejsca publiczne z powodu obaw związanych z epidemią, skutki której mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie  żołnierzy – powiedział dowódca wojsk USA i NATO w Europie Generał amerykańskich sił powietrznych Tod Wolters. Żołnierze 173. Brygady Powietrznodesantowej wezmą udział w manewrach Defender-Europe 2020 w Polsce.

Do walki z koronawirusem we Włoszech skierowane są policja, wojsko i inne służby porządkowe. Ich zadaniem jest egzekwowanie przestrzegania przepisów wydanych przez rząd w związku z kryzysem sanitarnym. Ustawiono m.in. punkty kontrolne na wjazdach i wyjazdach z 11 gmin, które uznano za ogniska koronawirusa. Niestety, system opieki zdrowotnej we Włoszech należy do kompetencji regionalnych i nie ma dostępu do testów diagnostycznych na nowy typ koronawirusa, z tego powodu zarażeni amerykańscy żołnierze trafiają do szpitala w San Bortolo.

W Niemczech, które odgrywają kluczową rolę w przerzuceniu amerykańskich wojsk do Polski, zdiagnozowano 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Generał amerykańskich sił powietrznych Tod Wolters podtwierdził, że nie będzie zamknięcia baz USA w Niemczech. Według niego liczba chorych w kraju będzie rosnąć.

Lecz wygląda na to, że obecna sytuacja nie wpłynie na przygotowania do Defender Europe 2020 i manewry odbędą się według planu.

Ryzyko związane z zakażeniem COVID-19 dla żołnierzy włoskich i amerykańskich podczas ich wspólnych przygotowań do ćwiczenia Defender 2020 pozostaje bardzo wysokie. Może to stanowić poważne zagrożenie dla obywateli krajów bałtyckich i Polski, w których przeprowadzane będą ćwiczenia.

Przedstawiciele sił zbrojnych USA nie komentują sytuację.

Hana Kramer

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*