Unia Europejska wzywa Izrael do zaprzestania budowy osiedli na okupowanych Zachodnim Brzegu

Unia Europejska wezwała Izrael do zaprzestania budowy nowych osiedli w sektorze E1 na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu – pisze The Times of Israel w piątek.

Josep Boerell, szef unijnej dyplomacji skrytykował w piątek plan Izraela na budowę nowych osad w okupowanych regionie Zachodniego Banku. Takie działanie odcięłoby Wschodnią Jerozolimę od Zachodniego Brzegu Jordanu – pisze The Times of Israel.

Benjamin Netnjahu ogłosił we wtorek, że zdecydował o kontynuowaniu budowy trzech i pół tysiąca domostw, blokowanych wcześniej przez obiekcje rządów przychylnych rozwiązaniu „dwóch państw”.

„Unia Europejska ponawia swój apel do Izraela o wstrzymania konstrukcji osiedli i o odstąpienie od wszelkich środków podjętych w tym kierunku. Według prawa międzynarodowego te osiedla są nielegalne” – pisał Borrell. „Wzywamy obie strony do zaangażowania w dialog i zaprzestania akcji podważającej rozwiązanie dwóch państw”.

Izraelska komisja planowania miała wydać zgodę na konstrukcję 1800 budynków na terenie palestyńskich ziem – informowało w czwartek  Deutsche Welle  . Zgoda została wyrażona na prośbę ministra obrony, Naftaliego Benneta.

„Nie będziemy czekać, będziemy działać” – mówił minister. „Nie oddamy Arabom nawet cala izraelskiej ziemi, ale żeby to zapewnić musimy budować”.

Izrael nieustannie łamie międzynarodowe postanowienia w sprawie Autonomii Palestyńskiej. W proceder zamieszane są też międzynarodowe firmy. Lista zawiera 112 nazw firm, których postawa „wnosi obawy o przestrzeganie praw człowieka”. Znajdują się na niej zarówno lokalne firmy, jak i międzynarodowe korporacje takie jak Airbnb, TripAdvisor czy Expedia zajmujące się planowanie podróży, giganci z zakresu elektroniki jak Motorolla, a także firmy zajmujące się infrastrukturą, France’s Egil Rail czy JC Bamford Excavators.

W stosunku do firm, działających na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu, zareagował także  Trybunał Sprawiedliwości UE.   Wyrokiem z listopada 2019 roku stwierdził, że produkty spożywcze pochodzące z terytoriów okupowanych muszą być opatrzone etykietą miejsca ich pochodzenia.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli a wiele państw  uznaje je za nielegalne  . Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10% populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na tych dwóch obszarach.

Kresy.pl/The Times of Izrael

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*