Masowe protesty w Niemczech! Amerykańskie czołgi płyną do Europy. Pierwszy statek już w porcie

Masowe protesty w Niemczech

Do Niemiec przybył pierwszy statek z amerykańskim uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, który zostanie wykorzystany podczas ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. To element największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk z USA do Europy. Ponad połowa amerykańskich żołnierzy, którzy przybędą zza Atlantyku, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty morskie w Polsce.

Przeznaczony do transportu pojazdów statek Endurance zawinął do Bremerhaven w Niemczech w czwartek. To pierwsza z kilku podobnych jednostek, które w najbliższym czasie wejdą do portów na Starym Kontynencie.

Na pokładzie Endurance znalazły się pojazdy należące do amerykańskiej 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej wchodzącej na co dzień w skład 3. Dywizji Piechoty. Macierzystym garnizonem większości jednostek dywizji, w tym „Spartańskiej Brygady”, bo taki jest oficjalny przydomek pancernej jednostki, której uzbrojenie trafiło własnie do Niemiec, jest Fort Stewart w stanie Georgia. Miejscem załadunku był port w Savannah.

Niemiecki dziennik „Die Welt” poinformował na swojej stronie internetowej, że wejściu Endurance do portu w Bremerhaven towarzyszył protest ekologicznej organizacji Greenpeace. Jej członkowie pływali na pontonie z transparentem: „Stop War Games, Save Peace”.

Załadunek na wstecznym

Mimo to w czwartek rozpoczął się rozładunek ciężkiego sprzętu i uzbrojenia, które znalazło się na pokładzie Endurance. Tym i innymi statkami do Europy zostaną przywiezione między innymi czołgi M1 Abrams, samobieżne haubice M109 Paladin, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, różnego rodzaju ciężarówki, wozy zabezpieczenia technicznego i transportu amunicji oraz mniejsze pojazdy.

Na filmach z załadunku w amerykańskich portach widać, że czołgi wjeżdżają na pokłady statków na wstecznym biegu, a kierowcy muszą korzystać ze wskazówek cywilów. Dzięki temu łatwiej będzie wyjechać na brzeg w porcie docelowym. Wszystkie pojazdy, po wprowadzeniu ich na statek, zostały przymocowane łańcuchami do pokładu. To po to, żeby nie przesuwały się podczas podróży przez ocean.

TVN24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*