Ukraina: parlament uchylił ustawę, na mocy której banderowskie hasło jest pozdrowieniem w armii

Rada Najwyższa (ukraiński parlament) przyjęła ustawę, w myśl której od 1 marca br. przestanie obowiązywać regulamin ukraińskich sił zbrojnych, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”. Zadanie opracowania nowego regulaminu Rada Najwyższa oddała w ręce ministerstwa obrony.

Głosowanie nad uchyleniem regulaminu „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny” odbyło się jeszcze 5 lutego br., ale dopiero w ostatnich dniach ukraińskie media zorientowały się, że wraz ze statutem przestanie obowiązywać w siłach zbrojnych i policji banderowskie hasło. Ustawa stanowi, że regulamin (który na Ukrainie miał rangę ustawy) straci ważność 1 marca br. a nowe przepisy zostaną opracowane i wprowadzone już aktem niższej rangi przez ministerstwo obrony Ukrainy.

Nowelizację uzasadniono koniecznością dostosowania przepisów do „standardów euroatlantyckich i kryteriów członkostwa w NATO”.

W ostatnich dniach niektóre ukraińskie media zaczęły bić na alarm sugerując, że ministerstwo obrony może zastąpić hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!” innym pozdrowieniem. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych były szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, obecnie deputowany opozycyjnej frakcji Europejskiej Solidarności, zapewniając, że pozdrowienie to nie przestanie obowiązywać. Jego klubowy kolega, gen. Mychajło Zabrodski, w wypowiedzi dla kanału telewizyjnego „Priamyj” wyraził przypuszczenie, że ministerstwo obrony w nowym regulaminie pozostawi pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

„Osobiście nie mam wątpliwości, że jeśli ktoś zamachnie się na powitanie… w dokumencie, nad którym obecnie pracuje ministerstwo obrony i Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wszystkie te kwestie zostaną uregulowane” – powiedział Zabrodski.

Obecnie ustawa uchylająca regulamin „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny” czeka na podpis prezydenta Zełenskiego.

Jak pisaliśmy, obowiązywanie pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!” w ukraińskich siłach zbrojnych wiąże się m.in. z tym, że powinni go użyć podczas ceremonii powitania z udziałem kompanii honorowej zagraniczni politycy najwyższej rangi odwiedzający Ukrainę. W listopadzie 2018 roku    Angela Merkel zignorowała ten protokół pozdrawiając żołnierzy starym zawołaniem „Witaju wojiny!”  . Miesiąc później    prezydent Litwy użyła już banderowskiego pozdrowienia  , podobnie jak  ostatnio prezydent Turcji  .

„Sława Ukrajini-herojam sława!” (chwała Ukrainie, chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. W październiku 2018 roku stało się ono  oficjalnym pozdrowieniem      ukraińskiej armii i policji  .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*