Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa plan na rozwiązanie sytuacji w Donbasie.
Będąc na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, prezydent Ukrainy przedstawiał swoje propozycje na temat wycofania sił skonfliktowanych stron z Donbasu.
„Odbywa się stopniowe rozgraniczane sił, przejście od jednego sektora do drugiego jest możliwe tylko wtedy, kiedy misja obserwacyjna OBWE sprawdzi, że w sektorze nie są obecne nielegalne, uzbrojone formacje” – mówił.
Prezydent Zełeński zapewniał, że priorytetem dla jego państwa jest teraz wywiązanie się z postanowień szczytu w Paryżu. „Ukraina pracuje nad tym każdego dnia. Każdego dnia kroczymy drogą ku pokojowi. Ale ta droga jest dwukierunkowa i bardzo czekamy na kroki z drugiej strony”. To jest wojna w Europie i razem z aneksjąKrymu trwa już tyle co II wojna światowa”.
Na szczycie w Paryżu ukraińska delegacja jasno artykułowała: „Nie planujemy usunąć kwestii Krymu z agendy spotkania, jako że z naszego punktu widzenia jest to bardzo ważny element. Będziemy bronić ukraińskiego Krymu i integralności terytorialnej naszego państwa” – informowaliśmy na portalu.
Jak pisaliśmy , tuż przed konferencją w Monachium prezydenci Rosji i Ukrainy odbyli telefoniczną rozmowę. W komunikacie kancelarii prezydenta Ukrainy podano, że strony omawiały wykonanie porozumień osiągniętych podczas szczytu „normandzkiej czwórki” w grudniu ub. roku w Paryżu , a także przygotowania do następnego spotkania przywódców w tym formacie. Potwierdził to też komunikat Kremla, który mówi, że rozmawiano o kwestiach związanych z utrzymaniem zawieszenia broni, dalszym wycofywaniem sił z linii rozgraniczenia oraz rozminowywaniem. „W związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich Władimir Putin wprost postawił pytanie, czy Kijów rzeczywiście zamierza wypełniać porozumienia mińskie” – ujawniła służba prasowa rosyjskiego prezydenta.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikalne, prestiżowe międzynarodowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli nauki.
Defence24/Kresy.pl