Sondaże prezydenckie. Duda na czele, ale bez II tury się nie obędzie

Andrzej Duda prowadzi w sondażach, jednak do wyłonienia zwycięzcy wyborów prezydenckich potrzebna będzie II tura. Zarówno w badaniu Social Changes dla portalu wPolityce.pl jak i sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl na drugim miejscu znajduje się Małgorzata Kidawa-Błońska. Różnice zaczynają się w przypadku trzeciego miejsca.

W badaniu Social Changes dla wPolityce.pl Andrzej Duda może liczyć na 46 proc. głosów. Na Małgorzatę Kidawę-Błońską głos oddałoby 24 proc. ankietowanych.

„Chęć oddania głosu na obecnego prezydenta zadeklarowało 46 proc. zdecydowanych wyborców, co oznacza wzrost aż o 4 pkt w porównaniu z poprzednią falą naszych badań” – czytamy na portalu.

Jak dodano, poparcie dla kandydatki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej spadło o 1 punkt i wynosi obecnie 24 proc. „Traci również Szymon Hołownia, na którego chce głosować 9 proc. respondentów, co oznacza spadek o 3 punkty” – podaje portal.

Na Roberta Biedronia, kandydata Lewicy wskazało 9 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 1 punkt. Również 1 punkt – ale wzrostu popularności – uzyskał szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego wskazało 7 proc. respondentów.

Jak informuje portal, zyskał także kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego chce zagłosować 5 proc. respondentów; poprzednio było to 3 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 7 do 11 lutego br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1085 Polaków. Poprzednie badanie przeprowadzono w dniach 1-4 lutego br.

W badaniu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl również prowadzi Andrzej Duda, na którego chce zagłosować 45,3 proc. badanych (spadek o 1,8 pkt. proc.). Na drugim miejscu znajduje się kandydatka KO, czyli Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem na poziomie 26,4 proc. (wzrost o 2,3 pkt. proc.).

Na trzecim miejscu uplasował się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Chce na niego zagłosować 10, 1 proc. badanych i jest to wzrost o 0,8 pkt. proc.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Robert Biedroń – 7,4 proc. (spadek o 1,5 pkt. proc.), Szymon Hołownia – 5,9 proc. ( wzrost o 0,3 pkt. proc.) oraz Krzysztof Bosak – 4,7 proc. (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Chęć poparcia innego kandydata wyraziło 0,2 proc. pytanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 lutego 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jakiego kandydata będą głosować.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*