Litwa może wprowadzić kontrole na drogach z powodu koronawirusa

Litwa koronawirus

Z powodu zagrożenia koronawirusem z chińskiego Wuhan Litwa może wprowadzić kontrole osób wjeżdżających do tego kraju drogą lądową – poinformował wiceminister zdrowia Litwy Algirdas Šešelgis.

Šešelgis, który odpowiada w ministerstwie zdrowia za walkę z sytuacjami nadzwyczajnymi, powiedział w czwartek agencji BNS, że nie chodzi o wprowadzenie ograniczeń wjazdu na Litwę, lecz o wprowadzenie „pewnych kontroli”, tak jak ma to obecnie miejsce na lotniskach i portach morskich. „Rozważamy taką możliwość” – powiedział wiceminister.

Według Šešelgisa wprowadzenie kontroli będzie skomplikowaną operacją, ponieważ będzie wymagało ustawienia na drogach wjazdowych na Litwę całodobowych „posterunków” obsługiwanych przez odpowiednią liczbę specjalistów medycznych, którym trzeba będzie zapewnić ochronę. Trzeba będzie również rozwiązać kwestię legalności zatrzymywania pojazdów przybywających na Litwę. Wiceminister wyobrażał sobie kontrole w ten sposób, że medycy prowadziliby wywiad z przybywającymi osobami oraz przekazywali im broszury, co należy robić w razie podejrzenia kontaktu z koronawirusem. Obecnie takie środki bezpieczeństwa stosuje się tylko w portach lotniczych i morskich.

Šešelgis uzależnił wprowadzenie takich środków bezpieczeństwa od rekomendacji, które miały być przyjęte na dzisiejszym spotkaniu ministrów zdrowia państw UE w Brukseli. Gdyby pojawiła się taka rekomendacja, litewskie władze „pomyślą” o jej wprowadzeniu w życie.

Jak mówił Šešelgis, wstępna informacja o rekomendacjach z Brukseli ma pojawić się w piątek a pierwsze ewentualne decyzje w tej sprawie będą podejmowane w poniedziałek.

W brukselskim spotkaniu uczestniczy polski wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przed spotkaniem Kraska informował dziennikarzy, że Polska rozważy ewentualne przystąpienie do wspólnych unijnych zakupów szczepionek w związku z epidemią koronawirusa.

Według ostatnich danych WHO z powodu koronawirusa z Wuhan (który otrzymał oficjalną nazwę COVID-19) na całym świecie zachorowało do tej pory prawie 47 tys. osób – 46,5 tys. w Chinach oraz 447 poza Chinami. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 1826 przypadków nowych zachorowań, w tym 1820 w Chinach. Dane ze środy mówią o 1368 zmarłych.

KRESY.PL / DELFI / TVP INFO / WHO.INT

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*