UE wyda wyrok w sprawie Polski! Werdykty w ponad 90 proc. przypadków są zgodne z opiniami rzeczników generalnych

UE wyda wyrok w sprawie Polski
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Trybunał Sprawiedliwości UE podał datę wyroku dotyczącego niewypełnienia przez Polskę, Czechy i Węgry obowiązku przyjęcia uchodźców. Jego treść poznamy 2 kwietnia 2020 r. – informuje Dziennik.pl.

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo unijne, uchylając się od udziału w relokacjach uchodźców w latach 2015-17. – ogłosiła w październiku rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston. Podkreśliła, że wyżej wymienione kraje „uderzyły w praworządność i solidarność” UE.

Obowiązkowy rozdzielnik został uzgodniony przez państwa UE jesienią 2015 r. i przewidywał podział do 120 tys. uchodźców docierających przez morze do wybrzeży Grecji i Włoch do 26 września 2017 r. (podział kolejnych 40 tys. przyjęto na zasadzie dobrowolnej).

Zarówno Czechy, Węgry, jak i Polska nie dostosowały się do tego obowiązku.

– Nieprzestrzeganie obowiązków prawnych, bo mogą być źle przyjęte lub niepopularne, jest niebezpiecznym pierwszym krokiem ku załamaniu się uporządkowanego i zorganizowanego społeczeństwa opartego na rządach prawa – ostrzega Sharpston. Ponadto podkreśla, że unijna „zasada solidarności nierozerwalnie wiąże się czasem z akceptacją podziału obciążeń”.

Pora na konsekwencje. TSUE ogłosił już, kiedy zapadnie wyrok w tej sprawie. Jak informuje Dziennik.pl, nastąpi to 2 kwietnia 2020 r.

Werdykty w ponad 90 proc. przypadków są zgodne z opiniami rzeczników generalnych TSUE.

WYBORCZA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*