Sondaż: Polacy uważają, że konstytucja jest ważniejsza od prawa unijnego

Ustawa zasadnicza jest najważniejszym dokumentem w kraju i ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej – tak uważa 78 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Respondentom zadano pytanie o to, czy w Polsce ważniejsze jest prawo unijne, czy krajowe. Przewagę rodzimego prawa zadeklarowało 63 proc. ankietowanych. – Gdybym nie był prawnikiem, przy tak postawionym pytaniu też bym pewnie odpowiedział, że prawo krajowe jest ważniejsze – ocenia prof. Robert Grzeszczak z UW.

Kolejne pytanie dotyczyło ważności konstytucji nad prawem unijnym. Wyższość ustawy zasadniczej zadeklarowało 78 proc. respondentów. Ankietowanym zadano również pytanie o zaangażowanie instytucji  unijnych   w spór o praworządność. Ponad 47 proc. ocenia je pozytywnie, a 41 proc. – negatywnie.

– W Europie mamy silne przywiązanie do państw narodowych, być może stąd tak duży odsetek wskazań na  Konstytucję RP   w konfrontacji z prawem unijnym. Możliwość kolizji unijnych przepisów z konstytucją jest raczej potencjalna i bardziej hipotetyczna – przypomina w rozmowie z dziennikiemprof. Grzeszczak.

Źródło: ”   Dziennik Gazeta Prawna  ”

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*