Rosjanie instalują na Półwyspie Kolskim dwa zaawansowane systemy radarowe, mające zwiększyć ochronę Floty Północnej przed atakami ze strony samolotów, pocisków manewrujących i hipersonicznych. Rosja planuje kolejne tego rodzaju inwestycje.
Rosja zamierza jeszcze przed końcem tego roku rozmieścić na Półwyspie Kolskim dwie stacje radarowe Rezonans-N, zdolne do wykrywania pocisków hipersonicznych. Poinformowała o tym w końcu ubiegłego tygodnia rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na swoje źródło w rosyjskiej zbrojeniówce.
Celem tych działań ma być zwiększenie potencjału bojowego Floty Północnej. Jak podano, jeden z radarów jest już ustawiany na swojej pozycji. Elementy drugiego miały już z kolei zostać przywiezione na półwysep. Źródło TASS twierdzi, że oba radary zostaną rozmieszczone na swoich pozycjach do końca 2020 roku.
Rosyjskie media przypomniały przy tej okazji, że Flota Północna już wcześniej otrzymała trzy tego rodzaju radary. Dwa z nich znajdują się w obwodzie archangielskim, a trzeci na Nowej Ziemi. Stacje radarowe Rezonans-N są w Rosji określane mianem „łowców hipersoników”. Źródło Tass twierdzi, że po zakończeniu prac na Półwyspie Kolskim, pięć tego rodzaju radarów będzie monitorować obszary zagrożone użyciem takiej broni, w strefie odpowiedzialności Floty Północnej.
Według strony rosyjskiej, takie radary działają w paśmie metrowym, wykorzystując zasadę rezonansu fal, co ma umożliwiać im wykrywanie „niewidzialnych” dla radarów samolotów i pocisków manewrujących, a także pocisków hipersonicznych, poruszających się nawet 20 razy szybciej od prędkości dźwięku. Rezonans-N ma mieć zdolność wykrywania „celów aerodynamicznych” z odległości 600 km, a balistycznych z 1200 km.
W ubiegłym miesiącu inne źródło Tass w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym podało, że sztab generalny sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej zdecydował się zamówić jeszcze pięć radarów typu Rezonans-N, które mają zostać rozmieszczone w Arktyce, na wschód od Nowej Ziemi. Agencja zaznacza, że amerykański Pentagon zapowiedział opracowanie pocisków hipersonicznych dla wojska w ramach priorytetu, a co najmniej jeden prototyp ma zostać przetestowany do 2022 roku.
Przeczytaj: Duński wywiad wojskowy ostrzega: rosnąca rywalizacja mocarstw w Arktyce coraz groźniejsza
Tass / Kresy.pl