Minister finansów podrywał 16-latka. “Jesteś słodziutki”

Skandal wokół osoby ministra finansów wybuchł tuż przed przedstawieniem budżetu na nowy rok. Wyszło na jaw, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy polityk dosłownie zasypywał wiadomościami 16-letniego chłopca.

Pisał, że jest “naprawdę ładny”, “słodki”, zapraszał na mecze i kolacje. Nastolatek początkowo ignorował obrzydliwe wiadomości, ale gdy było ich za dużo, powiedział o wszystkim rodzicom.

Szkocka Partia Narodowa (SNP) nacjonalistyczna, socjaldemokratyczna partia polityczna dążąca do niepodległości Szkocji powiązanej z członkostwem w Unii Europejskiej. Teraz ma poważny kryzys wizerunkowy. Wywodzący się z niej minister finansów, który miał ambicje, by zostać premierem, 42-letni Derek Mackay właśnie zmuszony był podać się do dymisji.

Zeszłego lata polityk skontaktował się z 16-letnim uczniem na Facebooku oraz Instagramie. Po serii dwuznacznych wiadomości chyba zorientował się, że to, co robi, jest złe, ponieważ poprosił chłopca o zachowanie ich rozmów w tajemnicy. Przez pewien czas tak było, ale nastolatek w końcu miał dość. Wszystko wyszło na jaw po tym, jak jego matka opublikowała w “Scottish Sun” 270 wiadomości wysłanych do jej syna i zapowiedziała, że pójdzie na policję.

W czasie wymiany wiadomości chłopiec kilkukrotnie uświadamiał mężczyźnie, że ma 16 lat. To jednak nie zniechęciło ministra. “Czy te rozmowy pozostaną między nami?” – zapytał, a kiedy chłopiec się zgodził, odpisał: “Fajnie! Więc szczerze mówiąc myślę, że jesteś naprawdę słodki”. Zaprosił chłopca również na imprezę rugby i komplementował jego fryzurę. Konwersacja nie zakończyła się nawet wtedy, gdy 16-latek powiedział politykowi, że jego mama “zmartwi się”, gdy się dowie, że mężczyzna zaprosił go na obiad.

Szefowa SNP, Nicola Sturgeon powiedziała w czasie posiedzenia szkockiego parlamentu, że postępowanie Mackay’a “spadło znacznie poniżej standardu wymaganego od ministra”. Polityk został zawieszony zarówno w partii, jak i grupie parlamentarnej “w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie”.

“Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Zachowałem się głupio i jest mi naprawdę przykro. Bezwarunkowo przepraszam tę osobę i jej rodzinę” – ukorzył się Derek Mackay. “Złożyłem rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Służba w rządzie była ogromnym przywilejem i przykro mi, że zawiodłem swoich kolegów i zwolenników” – oświadczył 42-latek.

Mackay, ojciec dwóch synów, ujawnił, że jest gejem w 2013 roku. Wtedy też zakończył 12-letni związek z żoną Jennifer. Para obecnie jest w separacji. 42-latek mieszka ze swoim chłopakiem, fizjoterapeutą Fraserem Adamem w Bishopton niedaleko Glasgow. Szkocka policja twierdzi, że Derek Mackay nie został na razie oskarżony o żadne przestępstwo, ale trwa “ocena ujawnionych informacji” (chodzi o wiadomości wysyłane do 16-latka).

Jest to już drugi poważny kryzys partii SNP po tym, jak były premier Alex Salmond został oskarżony o napaść seksualną na 10 kobiet. Jego proces rozpocznie się 9 marca.

DAILY MAIL

Więcej postów