Stołeczne władze przygotowują się na wypadek zagrożenia epidemią koronawirusa

Od pojawienia się informacji o potencjalnym zagrożeniu epidemicznym współpracujemy z sanepidem i z urzędem wojewódzkim; dokonujemy ustaleń, aby w razie potrzeby proces planowania mieć za sobą i móc przystąpić do sprawnych działań – poinformował PAP dyrektor stołecznego biura zarządzania kryzysowego Michał Domaradzki.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) wyjaśnił PAP, że wiodącą rolę przy zwalczaniu chorób zakaźnych pełni administracja rządowa, na czele z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Za opracowanie i wdrożenie wojewódzkiego planu na wypadek wystąpienia epidemii odpowiada zatem wojewoda.

Taki plan – zaznaczył Domaradzki – został opracowany w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. – W tym planie znajduje się m.in. wykaz podmiotów leczniczych, a także obiektów użyteczności publicznej, które mogą być przeznaczone do leczenia, izolowania lub na kwarantannę – wytłumaczył.

Dyrektor BBiZK podkreślił, że od momentu pojawienia się informacji o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem w Polsce warszawskie władze współpracują z MUW oraz z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Jedną z omawianych kwestii jest wyznaczenie optymalnych miejsc na wypadek potrzeby kwarantanny lub izolacji nie tylko w placówkach medycznych. Planowany jest także bezpieczny dla mieszkańców miasta sposób przemieszczenia osób zarażonych. Spotkania robocze w tej sprawie – jedno z nich miało miejsce w miniony piątek – wyznacza wojewoda.

Jak wyjaśnił Domaradzki, ustalenia są po to, aby w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia epidemicznego w Warszawie, proces planowania władze miały za sobą i mogły przystąpić do sprawnej realizacji założeń.

– Wszelkie dyspozycje związane z podjęciem działań przez samorząd w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będą znane po ogłoszeniu ich przez wojewodę w drodze rozporządzenia – wskazał Domaradzki. W rozporządzeniu wojewoda ustanowi m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się ludności, czy też nakazy udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczania środków transportu do działań przeciwepidemicznych.

W Planie Zarządzenia Kryzysowego w Warszawie przewidziana jest procedura o nazwie „Epidem”, która określa zasady postępowania w przypadku wprowadzenia przez wojewodę stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na terenie stolicy. – To algorytm, który nakazuje ścisłą współpracę, wymianę informacji, dyslokacji itd. zgodnie z planem wojewódzkim – zaznaczył Domaradzki.

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według danych opublikowanych na stronie GIS w środę liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 493. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tys. osób. Przypadki zakażenia stwierdzono też w ponad 20 innych krajach na świecie. Niemal 900 osób wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*