Nowe święto. Prezydent podpisał ustawę

Nowe święto państwowe w kalendarzu. Wprowadza je ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. 19 lutego będziemy obchodzili Dzień Nauki Polskiej. Celem święta ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców. Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe w Polsce. Zgodnie z ustawą, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, nowe święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Dlatego też jako datę jego corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika. To wyraz uznania za jego wybitne zasługi na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

W uzasadnieniu ustawy, której autorami jest grupa posłów PiS, ustanowienie nowego święta państwowego „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. „Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty” – przypomnieli autorzy ustawy.

Podkreślili, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano oprócz Mikołaja Kopernika również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha. „Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

 Czy Dzień Nauki Polskiej będzie dniem wolnym od pracy?  

Czy nowe święto państwowe będzie dniem wolnym dla osób pracujących oraz dla dzieci i młodzieży? Podkreślmy, że nie każde święto państwowe jest równoznaczne z dniem wolnym. I w tym wypadku tak właśnie jest. Dzień Nauki Polski nie będzie dniem wolnym od pracy.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*