500 plus PRZESTAJE DZIAŁAĆ! Co dalej z wypłatami i programem?

Rodzina 500 plus – program wprowadzony przez PiS – powoli przestaje działać. Miał podnieść dzietność w Polsce, a liczba urodzeń Polaków w 2019 roku znowu spadła.

Do tego galopująca inflacja sprawia, że 500 plus traci na swojej wartości i coraz więcej osób domaga się jego waloryzacji podobnie jak emerytur. Póki co okres rozliczeniowy programu Rodzina 500 plus trwa do 2021 roku, ale jak będzie wyglądało świadczenie po tym terminie? PiS w sprawie 500 plus nie mówi jednym głosem.

500 plus w dzisiejszej formie obowiązywać będzie do końca maja 2021 roku, kiedy to zakończy się aktualny okres rozliczeniowy świadczenia i będzie trzeba składać nowe wnioski. Nie wiadomo jednak, czy na 500 plus, czy inny system wsparcia rodzin. Program bowiem przestaje działać – nie tylko nie udało się poprawić sytuacji demograficznej Polski, która jest zła i w przyszłości odbije się na emerytach (O CZYM WIĘCEJ PISALIŚMY TUTAJ), ale także samo 500 plus jest warte mniej niż w 2016 roku, kiedy program ruszał, być może nawet o 200 złotych i z miesiąca na miesiąc jest gorzej. Co więc z programem Rodzina 500 plus w 2021 roku?

– Rada Ministrów ma możliwość podniesienia kwoty świadczenia w oparciu o wskaźniki wzrostu inflacji – informuje na ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. To rozwiązanie byłoby najbardziej sensowne, bowiem co roku, jak waloryzacja rent i emerytur, byłoby także waloryzowane 500 plus.

– Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed, odnosząc się do pytania, czy możemy spodziewać się 600 plus. Innego zdania jest jednak sama minister Marlena Maląg, która zapowiedziała wprost: – Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus – stwierdziła szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

To sprawia, że 500 plus w 2021 roku stoi pod znakiem zapytania i zależne jest w pełni od rządzących. Jeżeli przeprowadzona zostanie waloryzacja, wypłaty świadczenia wzrosną. W przypadku, gdy podtrzymane zostanie stanowisko rządu PiS o 500 plus, czyli brak waloryzacji, za świadczenie nie będziemy mogli wkrótce zrobić porządnych zakupów.

SE.PL