Tego jeszcze nie było! Katolicki uniwersytet będzie kształcił imamów

Katolicki uniwersytet będzie kształcił imamów. Chodzi o uczelnię w Louvain w Belgii, która od roku akademickiego 2020-2021 zamierza wprowadzić „kursy formacji obywatelskiej”.

Postęp na Zachodzie coraz bardziej przyspiesza. Katolicki uniwersytet będzie kształcił imamów. W tej sprawie zawarto już porozumienie pod egidą ministerstwa. Jego stronami są Uniwersytet Katolicki w Louvain oraz akademia studiów islamskich AFOR. Jest to organizacja non-profit, założona we współpracy z Komitetem Wykonawczym Muzułmanów Belgii (EMB).

Co ciekawe, na potrzebę uruchomienia studiów wskazywała parlamentarna komisja śledcza. Powołano ją do zbadania okoliczności zamachów terrorystycznych z 22 marca 2016 r., które miały miejsce w Brukseli.

Komisja stwierdziła, że każdy imam powinien znać przynajmniej jeden z języków urzędowych Belgii (francuski, niderlandzki, niemiecki), a także podstawowe wartości tamtejszego państwa. Chodzi tu przede wszystkim o zasady prawne.

Formacja imamów będzie składać się z dwóch kursów – teologicznego oraz obywatelskiego. Nauka trwać będzie 4-5 lat, a jej celem będzie „zrozumienie wyzwań związanych z pluralizmem religijnym”. Oprócz imamów uczestniczyć w niej będą mogli również wszyscy inni chętni.

– Formacja imamów jest wielkim krokiem na drodze instytucjonalizacji islamu w Belgii – powiedział przewodniczący AFOR Salah Echallaoui.

KAI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*