W Lesku zdemontowano tablicę z nazwiskami milicjantów poległych w walce z UPA [ FOTO]

Na polecenie IPN z pomnika upamiętniającego poległych i pomordowanych w walkach z OUN-UPA w Lesku (woj. podkarpackie) w środę usunięto piastowskiego orła. Kilka dni wcześniej z głazu przy pomniku usunięto tablicę z nazwiskami milicjantów poległych w walkach z banderowcami. Jak podają lokalne media, część mieszkańców Leska negatywnie odebrała takie potraktowanie pomnika.

Stojący w centrum Leska pomnik został wzniesiony w czasach poprzedniego ustroju i początkowo upamiętniał milicjantów, którzy zginęli w bojach z OUN-UPA. Do niedawna znajdowała się na nim tablica z napisem „W hołdzie poległym milicjantom – społeczeństwo leskie 1946 r”. W związku z ustawą dekomunizacyjną miasto umieściło na jej miejscu tablicę z napisem „Pamięci poległych i pomordowanych w walkach z OUN-UPA w latach 1944-1947 społeczeństwo Leska”. To jednak nie wystarczyło. W ostatnich dniach z głazu przy pomniku zdjęto tablicę z nazwiskami 52 milicjantów oraz usunięto orła bez korony zwieńczającego pomnik.

Media podają, że część mieszkańców miasta była oburzona usunięciem elementów, które uważają za świadectwo historii regionu. „Orzeł Piastowski też nie miał korony. Chyba że Mieszko I był komunistą… Historii nie zmienicie!! Mam nadzieję, że pomnik wróci kiedyś do pierwotnego stanu” – cytuje jedną z takich opinii portal Nowiny24 . Nie spodobało się także usunięcie tablicy z nazwiskami milicjantów. Portal Gazety Bieszczadzkiej cytuje 88-letnią Barbarę Rejmańską, przedstawiającą się jako córka żołnierza armii Andersa mieszkająca w Lesku od 1938 roku. „Zginęli z rąk UPA, broniąc tutejszą społeczność” – uzasadniała konieczność pozostawienia tablicy Rejmańska. „Nie zdążyli być komunistami” – dodawała przypominając, że jeszcze w 1947 roku Wojsko Polskie śpiewało w Lesku pieśni religijne.

Burmistrz Leska tłumaczy, że miasto musiało wykonać decyzję IPN. W przeciwnym wypadku zostałby on wyburzony. Usunięcie orła i tablicy było wymogiem pozostawienia pomnika. Miejscy urzędnicy podkreślają, że zdemontowane elementy monumentu będą przechowywane w magazynach Urzędu Miasta.

Z facebookowego wpisu historyka Andrzeja Zapałowskiego wynika, że odnawiany pomnik nie przybrał jeszcze ostatecznego kształtu. „Informuję, iż rozmawiałem z przedstawicielami IPN w sprawie demontażu pomnika w Lesku. Otrzymałem informację, że jest on przebudowywany, jest prowadzona kwerenda ofiar i ma być po renowacji poświęcony ofiarom UPA” – napisał w czwartek Zapałowski.

CZYTAJ TAKŻE:  Milicjanci broniący bieszczadzkiej wsi uczczeni  

FAKT.PL

Więcej postów