Pompeo na Białorusi: ostatecznie Rosja i Ukraina powinny same rozwiązać swój konfliktu

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo podczas wizyty na Białorusi zaznaczył, że mimo wsparcia międzynarodowego ws. sytuacji w Donbasie, ostatecznieRosja i Ukraina powinny same ją rozwiązać.Strona białoruskaz zadowoleniem przyjęłabynatomiastbardziej aktywną rolę USA na Białorusi.

Jak  informowaliśmy  ,w sobotę Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, złożył wizytę na Białorusi, jako pierwszy szef amerykańskiej dyplomacji od 26 lat. P odczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką powiedział, że chciałby pomóc zapewnić Białorusi możliwość osiągnięcia „niezależności” i „niepodległości”. Spotkał się też z szefem MSZ Białorusi, Uładzimirem Makiejem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej obu polityków w Mińsku poruszono też temat sytuacji na wschodzie Ukrainy. Makiej potwierdził gotowość Białorusi do działania na rzecz uregulowania konfliktu w Donbasie.

 – Jesteśmy chętni, gotowi i będziemy robić wszystko, żeby możliwe jak najszybciej zakończyć kryzys w wschodzie Ukrainy. Jesteśmy gotowi zapewnić, że Białoruś będzie platformą dla wszelkich spotkań i rozmów –  powiedział szef białoruskiej dyplomacji. Podkreślił też, że strona białoruska wspiera wszelkie formaty, szczególnie te z udziałem USA, jeśli tylko pomogą one rozwiązaniu kryzysu. Zaznaczył jednak, że wymaga to szczerych intencji wszystkich stron zaangażowanych w konflikt.

Pompeo powiedział, że sytuacja na Ukrainie była omawiana podczas jego rozmowy z Makiejem, a także z prezydentem Łukaszenką. Strona białoruska oczekuje, że Stany Zjednoczone odegrają swoją rolę w uregulowaniu kryzysu, a Sekretarz Stanu zapewnił, że USA będą pomagać w poszukiwaniu dróg rozwiązania konfliktu. Pompeo zaznaczył jednak, że ostatecznie to obie skonfliktowane strony powinny same dojść do porozumienia:

 – To właśnie ta sprawa, w której rozwiązaniu musi uczestniczyć cała Europa i cały świat. Ale ostatecznie, Rosja i Ukraina powinny same ją rozwiązać. Wszystko, co będziemy mogli zrobić w Stanach Zjednoczonych, zrobimy. 

Makiej mówił też, że strona białoruska „z zadowoleniem przyjęłaby bardziej aktywną rolę USA na Białorusi, w oparciu o tę rolę i znaczenie, jakie grają Stany Zjednoczone na arenie światowej”. Jego zdaniem, Białoruś jest szczególnie zainteresowana bardziej aktywnym wejściem amerykańskiego biznesu do tego kraju, w szeregu różnych obszarów. Mówił też o zwiększeniu rozwoju współpracy między różnymi strukturami rządowymi.

Szef MSZ Białorusi podkreślił także, że przed obu stronami stoi wiele wspólnych wyzwań i zagrożeń, z którymi trzeba wspólnie walczyć i które tylko tak można pokonać. Wymienił w tym kontekście walkę z terroryzmem, handel ludźmi, przemyt narkotyków, a także zapewnienie bezpieczeństwa w regionie i na całym świecie.

 – Uważamy, że nawet pomimo jakiś istniejących nieporozumień między naszymi krajami, jest szereg sfer, w których mamy wspólny interes i możemy bardziej efektywnie współpracować –  powiedział Makiej.

Jak informowaliśmy, p odczas wizyty na Białorusi Pompeo stwierdził, że Stany Zjednoczone wyrażają chęci i mają możliwości, aby zaopatrzyć Białoruś w 100% potrzebnego gazu i ropy:  – Jesteśmy największym producentem energii na świecie i wszystko co musicie zrobić to nas wezwać. 

Sekretarz stanu wezwał Białoruś do reform gospodarczych i politycznych, a także do poprawy warunków w zakresie praw człowieka – zauważył, że Białoruś poczyniła „prawdziwy postęp” w tych dziedzinach, ale należy zrobić więcej, aby doprowadzić do zniesienia sankcji.

Przeczytaj również:  Wizyta Pompeo na Ukrainie. Spotkanie Trump-Zełenski „w odpowiednim czasie” 

  Belta.by   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*