Banaś kontratakuje! To będzie słodka zemsta na PiS

Czy skompromitowany i porzucony przez dawnych kolegów szef NIK Marian Banaś (65 l.) dokona słodkiej zemsty na PiS? Okazji będzie miał wiele, bo właśnie zapowiedział kontrole 90 kluczowych instytucji.

Banaś sieci zarzucił szeroko. W 2020 r. zamierza skontrolować m.in. czy pod kierownictwem ministra MON Mariusza Błaszczaka (50 l.) wojsko jest zdolne obronić nasze granice. Sprawdzi też służbę zdrowia, spółki skarbu państwa i stan finansów naszego kraju.

– Chce się w ten sposób zemścić na PiS. Choć NIK co roku bada, jak wydawane są publiczne pieniądze, w tym roku kontrole będą wyjątkowo skrupulatne – mówi nam osoba z otoczenia Banasia.

Co na to rządzący? Minister zdrowia Łukasz Szumowski (48 l.) robi dobrą minę. – To bardzo dobrze – zapewnia, dodając, że wyniki każdej kontroli pozwalają instytucjom usprawniać pracę. W podobnym tonie wypowiada się resort Jacka Sasina (51 l.) odpowiedzialny za spółki skarbu państwa. – Będziemy współpracować z NIK – zapewnia Łukasz Wróblewski z resortu aktywów państwowych.

Banaś skonfliktował się z PiS, gdy partia przestała go bronić po skandalu z jego kamienicą. Nie dość, że szef NIK twierdzi, że budynek w sercu Krakowa dostał za darmo od emeryta, to jeszcze gangsterzy prowadzili pod jego dachem dom schadzek. Finanse Banasia bada prokuratura.

Im przyjrzy się Najwyższa Izba Kontroli:

Dlaczego służby rozbijają limuzyny?  NIK obejmie kontrolą m.in. Służbę Ochrony Państwa. Jej działanie budzi kontrowersje ze względu na dużą liczbę kolizji i wypadków, w których biorą udział ochroniarze polityków. Pojawiły się informacje o złym wyszkoleniu kierowców. SOP nie chce komentować sprawy i czeka na wizytę kontrolerów.

Czy królewskie pensje się należą?  Banaś wziął na celownik również NBP. Sprawdzi, czy należycie wypełnia swoje zadania i stoi na straży polskiego pieniądza. Zajmie się też skandalem, który wybuchł po tym, gdy wyszły na jaw horrendalne zarobki w banku centralnym. Jedna z dyrektorek zarabiała tam ok. 50 tys. zł.

Kto trzepie kasę w telewizji?  NIK dokładnie sprawdzi też wydatki TVP. Szczególne zainteresowanie kontrolerów znów budzą pensje: tym razem ludzi prezesa i prezenterów Wiadomości. Miesięcznie wyciągają oni nawet 40 tys. zł. Ale NIK ciekawią zarobki wszystkich pracowników telewizji.

Dlaczego służba zdrowia kuleje?  Ludzie Banasia sprawdzą dokładnie jak NFZ wydawał pieniądze w całym 2019 roku. Czy nie zaniżał – lub nie zawyżał – wycen zabiegów i pracy lekarzy. Zbadają też, dlaczego Polacy stoją w długich kolejkach do lekarzy i kto za to odpowiada.

Szef NIK w 2020 r. zamierza skontrolować MON pod kierownictwem Mariusza Błaszczaka

Szef NIK nie przejmuje się zarzutami pod swoim adresem

FAKT.PL

Więcej postów