80 Polaków wśród osób, które utknęły na wycieczkowcu z powodu koronawirusa

Ponad 6 tysięcy turystów utknęło na statku wycieczkowym „Costa Smeralda”, który stoi we włoskim porcie Civitavecchia. Turyści nie mogą zejść na ląd, ponieważ u dwojga pasażerów z Chin stwierdzono gorączkę. W obawie, że mogą oni roznosić koronawirusa, wszystkim zabroniono opuszczać statek. Nikt oprócz lekarzy nie wchodzi na statek ani go nie opuszcza.

Para z Hongkongu trafiła do izolatki a pobrane od niej próbki zostały wysłane do szpitala zakaźnego w Rzymie. Testy wstępnie wykazały, że nie zostali oni zainfekowani przez koronawirusa, ale jak pisze agencja AFP, nie jest na razie jasne, czy pozostali turyści będą mogli opuścić statek przed potwierdzeniem ostatecznych wyników. Ma to nastąpić w ciągu 48 godzin.

Chora para przyleciała z Hongkongu do Mediolanu 25 stycznia, a na pokład wycieczkowca wsiadła w Savonie.

Według doniesień mediów na „Costa Smeralda” podróżuje około 750 Chińczyków, u których nie stwierdzono podobnych problemów zdrowotnych. Linia Costa Crociere potwierdziła, że na statku włącznie z załogą utknęło około 7 tysięcy osób. Jak ustaliły „Fakty” TVN, wśród nich jest 80 Polaków.

„Costa Smeralda” miała wypłynąć w czwartek do La Spezia, ale zdecydowano, że pozostanie w Civitavecchia do czasu potwierdzenia wyników testów. W czwartek rano planowano wysadzić na ląd ponad tysiąc pasażerów, którzy skończyli wycieczkę, ale sprzeciwił się temu burmistrz miasta, który zagroził sądem urzędnikom, którzy o tym zdecydowali.

Polacy na statku to 80-osobowa grupa z Poznania. Jak jeden z nich powiedział „Faktom” TVN, życie na statku toczy się normalnie.

Tzw. koronawirus z Wuhan zabił już w Chinach 170 osób spośród kilku tysięcy chorych. Źródłem choroby jest prawdopodobnie targ w mieście Wuhan, gdzie trzymano żywe zwierzęta. Pekin podjął nadzwyczajne kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, w tym poddając kwarantannie ponad 50 milionów ludzi w Wuhan i prowincji Hubei. Podejmowane są też globalne działania, aby zapobiec pandemii. Mimo to w Europie stwierdzono przypadki zakażenia tym wirusem w Finlandii, Niemczech i Francji. W sumie zakażenia rozprzestrzeniły się do 16 krajów.

CZYTAJ TAKŻE:  Trzy rosyjskie regiony zamykają przejścia graniczne z Chinami  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!