„Jak długo Ukraina wytrzyma walkę z Rosją?” – pyta Trump na taśmach, które wypłynęły w USA

W USA wypłynęło wideo z 2018 roku, na którym zarejestrowano m.in. jak podczas kolacji ze swoimi darczyńcami Donald Trump pytał, jak długo Ukraina „wytrzyma walkę z Rosją” bez amerykańskiej pomocy. W kolacji wzięli udział Lev Parnas i Igor Fruman, biznesmeni zamieszani w aferę, która wywołała procedurę impeachmentu urzędującego prezydenta. Trump twierdził dotychczas, że nie zna tych ludzi.

Pełny zapis 80-minutowej kolacji w Trump Hotel w Waszyngtonie  został opublikowany w sobotę przez agencję Associated Press  . W piątek jako pierwsza fragmenty filmu pokazała telewizja ABC. Jak stwierdza AP, nagranie przeczy oświadczeniom Trumpa, że nie zna związanych z Rudym Giulianim biznesmenów Lva Parnasa i Igora Frumana. Nagranie wyszło na jaw, w momencie gdy Demokraci poszukują świadków i dowodów, które mogą być wzięte pod uwagę podczas procesu o impeachment Donalda Trumpa.

Osoby biorące udział w kolacji są widoczne na początku nagrania, później słychać jedynie ich głosy. Na nagraniu widać też Donalda Trumpa Jr., byłego doradcę prezydenta Johnny’ego DeStefano, Jacka Nicklausa III, wnuka gwiazdy golfa oraz nowojorskiego dewelopera Stanleya Gale’a.

Temat Ukrainy pojawił się podczas kolacji w kontekście dyskusji na temat rynków energii. Osoba o głosie przypominającym głos Parnasa opisywała swoje zaangażowanie w zakup ukraińskiej firmy energetycznej.

PRZECZYTAJ: AP:  Ludzie Trumpa naciskali na zmianę szefa ukraińskiego giganta gazowego  

„Jak długo wytrzymają walkę z Rosją” – pytał Trump o Ukrainę krótko przed tym, jak nakazał zwolnienie ówczesnej ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch. O tym, że „największym problemem” na Ukrainie, „od którego należy zacząć”, jest „pozbycie się ambasador”, mówiła na nagraniu osoba o głosie Lva Parnasa. „Zasadniczo ona chodzi i mówi wszystkim Czekajcie, on zostanie poddany impeachmentowi . Po prostu czekajcie” – mówiła osoba o głosie Parnasa. Trump odpowiedział: „Pozbądźcie się jej! Zabierzcie ją jutro. Nie obchodzi mnie to. Zabierzcie ją jutro. Zabierzcie ją. OK? Zróbcie to”.

Pod koniec kolacji słychać, jak Parnas przedstawił Trumpowi prezent od „naczelnego rabina na Ukrainie” i rabinów w Izraelu, porównując Trumpa do mesjasza – „wybawcy Ukrainy” i mówiąc, że „wszyscy Żydzi Ukrainy modlą się” za Trumpa. Parnas zaproponował amerykańskiemu prezydentowi, by pokazał prezent swojemu zięciowi Jaredowi Kushnerowi, z pochodzenia Żydowi, mającemu wyjaśnić jego znaczenie.

Na nagraniu słychać również m.in., jak Trump chwalił sekretarza stanu Mike’a Pompeo, zarzucał George’owi W. Bushowi wplątanie USA w wojnę na Bliskim Wschodzie i obwiniał WTO za „pozwalanie Chinom na to, co robią”.

PRZECZYTAJ:  W USA aresztowano dwóch biznesmenów zamieszanych w naciski na ukraińskie władze  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*